-9.8 C
Oslo
wtorek, 23 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Słabsza korona norweska. Co to oznacza dla pracowników w Norwegii?

Już od kilku miesięcy światowych ekspertów z zakresu analityki walutowej niepokoi sytuacja korony norweskiej. Czym jest spowodowany ten niepokój? Korona norweska traci na wartości. W pierwszym kwartale 2023 roku była bardzo słaba w porównaniu z wieloma kluczowymi walutami. Sprawdź, jaka jest obecnie pozycja korony norweskiej w stosunku do złotówki i jaki to ma wpływ na Ciebie.

Korona norweska w 2023 roku

W maju 2023 roku cena 1 euro to ok. 11,60 NOK, a 1 zł to ok. 2,55 NOK. Ostatnimi czasy tak słaba korona norweska była jesienią 2020 roku. Sytuacja ta doprowadziła do tego, że obecnie życie w Norwegii jest droższe o 11% względem wcześniejszych lat. Oczywiście najbardziej jest to odczuwalne dla osób, które zarabiają w koronach norweskich. Dlatego to niezbyt pozytywna informacja dla Polaków planujących wyjechać do Norwegii do pracy sezonowej bądź krótkoterminowej. Wiąże się to z tym, że zarobione korony będą miały mniejszą wartość niż jeszcze 2-3 lata temu, a tym samym po wymianie na złotówki otrzymasz mniej pieniędzy.

Korona norweska – co wpływa na spadek jej wartości?

Warto zaznaczyć, że kurs korony norweskiej jest w dużym stopniu powiązany z ceną ropy naftowej. W związku z tym im wyższa cena za baryłkę, tym wyższa cena za walutę, obowiązującą w Norwegii. Wpływa to także na znaczenie tej waluty na światowym rynku handlu walutami.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę korony norweskiej, jest polityka monetarna wprowadzana przez Norweski Bank Centralny, czyli Norges Bank. Sprawdź, co jeszcze wpływa na wahania się wartości korony norweskiej.

Czynniki zewnętrzne i wewnętrzne wpływające na wartość NOK

Wiele czynników ma wpływ na aktualną wartość korony norweskiej, a jednym z nich są spadki bądź wzrosty na światowych giełdach. W ostatnim czasie działania inwestorów były dość ostrożne, ponieważ obawiali się nadmiernego ryzyka. Takie zachowania zawsze znajdują swoje odzwierciedlenie w wartości słabszych walut. Choć NOK ma silną pozycję, to inwazja Rosji na Ukrainie oraz ogólnoświatowy kryzys gospodarczy również w Norwegii spowodował spadek wartości pieniądza.

Jeśli chodzi o wewnętrzne czynniki, to duże znaczenie ma sytuacja gospodarcza Norwegii. Specjaliści podkreślają, że w ostatnich miesiącach wskaźniki ekonomiczne w kraju fiordów nie są jednoznaczne. Wpływ na to mają wysokie ceny nieruchomości, które nadal systematycznie rosną. Problemową kwestią jest także duża liczba osób, pobierających zasiłek dla bezrobotnych. Choć aktualnie w Norwegii stopa bezrobocia pozostaje na dość niskim poziomie, to jednak i tak coraz więcej osób ma problem ze znalezieniem pracy.

Wpływ na pozycję i wartość korony norweskiej ma także regularne podwyższanie stóp procentowych. Jednak nie odnosi się to jedynie do wewnętrznych działań Norweskiego Banku Centralnego, ale również do sytuacji w krajach Unii Europejskiej oraz w Stanach Zjednoczonych. Dlatego analitycy walutowi podkreślają, że w najbliższym czasie korona norweska nadal może systematycznie ulegać osłabieniu – szczególnie jej kurs w odniesieniu do walut o globalnym znaczeniu.

Jak spadek wartości korony norweskiej wpływa na pracowników w Norwegii?

Niewielki wzrost bezrobocia to nie jest jedyny skutek, jaki odczuwają Norwedzy i Polacy oraz inne osoby, które tam mieszkają. Znaczenie ma też wzrost cen za importowane produkty. Wiele firm zdecydowało się na obniżenie marży, aby nie podnosić cen za niektóre zagraniczne towary, to jednak w najbliższym czasie można spodziewać się sporych wahań. Szczególnie podwyżki są widoczne w cenach za elektronikę i ubrania. Specjaliści z zakresu gospodarki i analitycy walut podkreślają jednak, że w pierwszej części 2023 roku wpływ inflacji na importowane produkty może nie być aż tak widoczny. Eksperci zakładają, że dopiero jesienią i zimą inflacja artykułów pochodzących z importu będzie faktycznie odczuwalna dla osób zarabiających w koronach norweskich.

Jakie są przewidywania dotyczące wartości korony norweskiej?

Jeszcze w 2022 roku słynni bankierzy np. Morgan Stanley zakładali, że wartość korony norweskiej w 2023 roku wzrośnie nawet o 15%. Miało mieć to związek z wysokimi cenami ropy i gazu, ale ostatecznie okazało się, że korona norweska jest zbyt podatna na sytuację geopolityczną, dlatego te przewidywania okazały się nietrafione. Zatem, jaka przyszłość czeka norweską walutę? Choć NOK jest uznawana za najsłabszą walutę w G10, to jednak można spodziewać się wzrostu wartości, gdy dojdzie do obniżenia cen energii elektrycznej.

Bank Centralny Norwegii zapowiedział także ograniczenie sprzedaży waluty, co wynika ze zmniejszania się środków nadwyżkowych. Takie działania powinny przyczynić się do wzrostu notowań NOK. Dlatego w dłuższej perspektywie Polacy zarabiający w koronach norweskich nie powinni obawiać się o sytuację walutową w kraju fiordów. Prawdopodobnie jeszcze w 2023 lub w kolejnym roku wartość NOK będzie się stabilizować względem złotówki oraz najważniejszych walut.

- Polecamy -