Szukasz dobrze płatnej pracy i nie boisz się wyzwań oraz trudnych warunków pracy? W takim razie świetnym pomysłem dla Ciebie może być praca na platformie wiertniczej w Norwegii. Choć wiąże się to z dłuższą rozłąką z bliskimi, to jednocześnie zapewnia Ci to również wysokie zarobki. Sprawdź, czy ta praca faktycznie się opłaca i jakie wymagania musisz spełnić, żeby otrzymać taką posadę.
Ile zarabiają pracownicy platform wiertniczych?
Ze względu na trudne warunki pracy oraz dużą odporność fizyczną i psychiczną praca na platformie wiertniczej wiąże się z całkiem wysokimi zarobkami. Właśnie kwestie finansowe sprawiają, że wiele osób decyduje się na tego typu pracę. Istnieje dość spora rozbieżność kwotowa, co jest uzależnione m.in. od Twojego doświadczenia zawodowego. Zazwyczaj na samym początku zarobki sięgają 150 euro dziennie, ale osoby z doświadczeniem mogą liczyć na dzienne zarobki w wysokości ok. 500 euro. W perspektywie miesiąca oznacza to wypłatę, mieszczącą się w przedziale od 4 500 euro do nawet 15 000 euro.
Pamiętaj także o tym, że często większość kosztów ponosi pracodawca. Dotyczy to zarówno kwatery czy wyżywienia, jak i podróży na platformę i do domu. Dzięki temu podczas pobytu na platformie właściwie nie wydajesz pieniędzy.
Jakie perspektywy rozwoju mają pracownicy platform wiertniczych?
Tak naprawdę możesz rozpocząć pracę na platformie wiertniczej nawet wtedy, gdy nie masz specjalistycznych kursów. Wielu pracodawców finansuje takie szkolenia i dzięki temu zdobędziesz wymagane umiejętności. Poza tym pensja oraz możliwości rozwoju są uzależnione od Twoich kwalifikacji np. ukończonych studiów, kursów czy specjalistycznych certyfikatów. Jeśli dbasz o swój rozwój, to masz szanse na awans oraz wyższe zarobki.
Praca na platformie wiertniczej w Norwegii – jakie wymagania?
Praca na platformie wiertniczej jest przeznaczona zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, ale niezbędną umiejętnością jest przynajmniej komunikatywna znajomość języka angielskiego oraz doskonały stan zdrowia. Najczęściej zatrudniane są osoby między 20 a 50 rokiem życia z wykształceniem wyższym, średnim bądź zawodowym. Poza tym pracę tam mogą znaleźć nie tylko specjaliści z zakresu wiercenia, ale również personel medyczny, pokładowy, hotelowy czy gastronomiczny. Posadę z pewnością znajdą też elektrycy, spawacze, mechanicy czy ślusarze.
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
Niezbędne jest tylko to, żebyś spełniał następujące wymagania dotyczące zdrowia:
- umiejętność radzenia sobie ze specyficznymi warunkami życia oraz pracy, jakich doświadczysz na platformie wiertniczej – dotyczy to zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej;
- brak chorób, które wymagałyby regularnego przyjmowania leków;
- fizyczna oraz psychiczna zdolność do postępowania zgodnie z zasadami ewakuacji;
- umiejętność pracy w zgodzie z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa na platformie wiertniczej;
- brak przeciwwskazań zdrowotnych związanych ze wzrokiem, słuchem, układem krążenia, układem nerwowym, płucami oraz sprawnością motoryczną;
- brak nałogów;
- brak problemów psychicznych.
Każdy kandydat do pracy na platformie wiertniczej w Norwegii po pozytywnym przejściu badań otrzymuje norweski certyfikat zdrowia, który jest wydawany na okres 2 lat. Dopiero z tym dokumentem możliwe jest rozpoczęcie pracy. Jednym wyjątkiem są nurkowie, którzy są zobowiązani do odnawiania certyfikatu co 12 miesięcy.
Podstawowy kurs bezpieczeństwa
Kolejnym wymogiem do rozpoczęcia pracy na platformie wiertniczej jest pozytywne ukończenie kursu bezpieczeństwa – trwa ono 4 dni. Szkolenie jest podzielone na część teoretyczną i praktyczną, które obejmują m.in. wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy, korzystania ze sprzętu przeciwpożarowego, korzystania z kombinezonów i masek tlenowych, a także zasad ewakuacji z helikoptera.
Kurs bezpieczeństwa jest obowiązkowy i kosztują ok. 12 tys. NOK, ale bardzo często pracodawca ponosi te koszty zamiast pracownika.
Czy praca na platformie wiertniczej się opłaca?
Praca na platformie wiertniczej wiąże się z dłuższą rozłąką z rodziną, przyjaciółmi i innymi, bliskimi osobami. Właśnie to sprawia największą trudność osobom, które zdecydowały się na ten zawód. Dlatego ten zawód jest wymagający zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Kandydaci powinni wziąć również pod uwagę specyficzne warunki, jakie panują na platformie wiertniczej. Właśnie z tego powodu często pracodawcy szukają osób, które nie mają nałogów i chorób, dzięki temu pobyt na platformie nie wiąże się z żadnym ryzykiem.
Skoro praca na platformie wiertniczej jest taka trudna, to czy warto się na nią zdecydować? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ pod względem zarobków, to naprawdę opłacalna opcja. Jednak w zamian za to musisz przygotować się na spore wyzwania i poświęcenia. Dlatego to praca dla osób o mocnym charakterze, które nie boją się ciężkiej pracy fizycznej, a przede wszystkim chcą przeżyć przygodę i nie boją się życia w trudnych warunkach. Jesteś na to gotowy? W takim razie być może praca na platformie wiertniczej Ci się spodoba, a wtedy na pewno będzie dla Ciebie opłacalna.