Przeprowadzka do Norwegii to wielka chwila w życiu Twojej rodziny. Już wkrótce czeka na Ciebie kilka ważnych decyzji do podjęcia. Tym razem jednak zwrócimy uwagę przede wszystkim na aspekty związane z miejscem zamieszkania. Do wyboru masz dwie opcje – kupno lub wynajem mieszkania w Norwegii. Sprawdź już teraz, która opcja opłaca się bardziej.
Wynajem mieszkania w Norwegii – praktyczne wskazówki
Zastanawiasz się, gdzie szukać mieszkań na wynajem w Norwegii? Dobrym pomysłem będzie zapytanie znajomych lub osoby, które już wcześniej pracowały w Norwegii. Tzw. poczta pantoflowa może być najbezpieczniejszym rozwiązaniem, gdyż umożliwi dotarcie do uczciwego wynajmującego.
Wiele osób w Norwegii poszukuje mieszkania na wynajem w serwisach ogłoszeniowych, takich jak finn.no lub też hybel.no. Alternatywą mogą być też grupy na Facebooku, jednak w tym przypadku należy być czujnym, aby nie trafić na oszustów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług agencji nieruchomości.
Jakie mieszkanie możesz wynająć w Norwegii?
W Norwegii wyróżniamy kilka rodzajów mieszkań, które możesz wynająć. Jeśli nie znasz języka norweskiego, to mamy dla Ciebie praktyczną ściągawkę, która pomoże rozszyfrować, czym różnią się poszczególne rodzaje mieszkań w Norwegii, oto one:
- enebolig – to dom wolnostojący;
- hybel – to wydzielona część mieszkania lub domu, pewnego rodzaju przybudówka; niekiedy hybel to nasza kawalerka;
- leilighet – tak nazywane jest mieszkanie w bloku;
- rekkehus – to dom szeregowy;
- rom i bofelleskap – gdy znajdziesz takie ogłoszenie, to będzie oznaczało, że wynajmujący oferuje pokój, a w mieszkaniu będzie mieszkać przynajmniej jeszcze jedna osoba.
Ile kosztuje wynajem mieszkania w Norwegii?
Cena za wynajem w Norwegii różni się w zależności od lokalizacji, metrażu i rodzaju mieszkania. Najwięcej zapłacimy za wynajem mieszkania w Osło oraz w Bærum. Tam cena za miesięczny czynsz w przypadku dwupokojowego mieszkania wynosi średnio 12 770 NOK, co w przeliczeniu na polską walutę jest ok. 5400 zł.
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
Wielu wynajmujących wymaga także tzw. depozytu, który jest równy trzymiesięcznemu czynszowi. Depozyt jest odpowiednikiem polskiej kaucji i również stanowi zabezpieczenie na wypadek szkód spowodowanych przez najemcę. Różnica polega jednak na tym, że w Norwegii depozyt jest wpłacany do banku na specjalne konto depozytowe – wypłata tej kwoty jest możliwa jedynie przy zgodzie zarówno wynajmującego, jak i najemcy. Jeśli masz problem z uzbieraniem kwoty depozytu, możesz skorzystać z usług firmy ubezpieczeniowej, która może zaoferować tzw. depositumsgaranti. Dzięki temu możesz wpłacić jedynie jakiś procent depozytu, a resztę pokrywa firma ubezpieczeniowa.
Jak wynająć mieszkanie w Norwegii?
Gdy już znajdziesz mieszkanie, które spełni Twoje oczekiwania, możesz umówić się na tzw. visning, czyli casting na najlepszego najemcę. Musisz zdawać sobie sprawę, że czasem na takie spotkania przychodzi większa liczba osób. Wynajmujący przeprowadza krótki wywiad, po którym może umówić się z Tobą na podpisanie umowy. Nie rób tego przed przeczytaniem treści umowy. Zamiast tego poproś o przesłanie dokumentu na e-maila, a następnie prześlij umowę do tłumacza.
Warto wiedzieć, że już w trakcie trwania umowy, właściciel mieszkania nie może podnieść czynszu o dowolną kwotę. Wysokość podwyżki czynszu jest uregulowana przez przepisy.
Zakup mieszkania w Norwegii – wszystko, co musisz wiedzieć
Wynajem mieszkania w Norwegii to nie jedyna opcja. Jeśli chcesz na stałe przeprowadzić się do kraju fiordów, lepszym pomysłem może być zakup mieszkania.
Warto zaznaczyć, że jako Polak, masz możliwość nabycia nieruchomości w Norwegii. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w większości przypadków nieruchomości są nabywane poprzez aukcje publiczne, a nie przez indywidualne negocjacje z właścicielem.
Większość osób, która chce kupić mieszkanie w Norwegii, decyduje się na kredyt hipoteczny. Istnieje również możliwość uzyskania kredytu startowego (norw. startlån).
Komu opłaca się kupno mieszkania w Norwegii?
Zakup mieszkania w Norwegii to dobre rozwiązanie dla osób, które już zdecydowały się na stałe osiedlić w kraju fiordów. Masz problem z tym, aby określić, czy Twój pobyt w Norwegii będzie trwał rok, pięć czy może 20 lat? Pamiętaj, że zakup nieruchomości to długoterminowa inwestycja. Kiedy spojrzysz na ten fakt w taki sposób, to dostrzeżesz, że wynajem mieszkania w Norwegii nie zawsze się opłaca, bo w niższej lub podobnej cenie możesz zapłacić ratę kredytu.
Kluczowe jest to, aby zdecydować, czy kredyt hipoteczny pozwoli Ci zachować płynność finansową i gwarantuje bezpieczeństwo dla budżetu domowego Twojej rodziny. Dlatego policz, ile płacisz za wynajem mieszkania oraz dowiedz się, jak kształtuje się Twoja zdolność kredytowa. Weź też pod uwagę, ile mogłaby wynieść rata kredytu na wymarzone mieszkanie. Nie da się ukryć, że rodziny z dziećmi znacznie częściej decydują się na zakup aniżeli wynajem mieszkania w Norwegii. Do tego dużą korzyścią jest także możliwość odliczenia niektórych kosztów kredytu w rozliczeniu rocznym.