Mieszkasz w Norwegii i każdego dnia dojeżdżasz do pracy? W takim razie przysługuje Ci zwrot za dojazd do pracy. W Norwegii nie ma znaczenia, jakim środkiem transportu się poruszasz, bo i tak możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy. Ile dokładnie wynosi zwrot? Kiedy możesz z niego skorzystać?
Kto może skorzystać ze zwrotu za dojazd do pracy?
Osoby ze statusem Pendler
Zwrot za dojazd do pracy w Norwegii otrzymają osoby ze statusem Pendler. Komu przysługuje taki status?
- Osobom, które wyjeżdżają do pracy w Norwegii, ale zostawiają rodzinę w swoim ojczystym kraju.
- Osobom, które pozostają w stanie wolnym, a przy tym mają stałe miejsce zamieszkania poza granicami Norwegii. Niezbędne jest tylko to, żeby w kraju ojczystym miały lepsze warunki mieszkaniowe od tych w kraju fiordów.
- Osobom, które mają mniej niż 22 lata i są zameldowane w ojczystym kraju w tym samym miejscu, co ich rodzice. Warunkiem jest to, że osoby te regularnie podróżują do swoich rodziców.
Gdy już uzyskasz status Pendler to możesz skorzystać z wielu ulg podatkowych, które wiążą się z jednoczesnym ponoszeniem kosztów życia w dwóch krajach – w Norwegii i Polsce. Jedną z takich ulg jest zwrot kosztów za dojazd do pracy.
Osoby mieszkające i pracujące w Norwegii
Warto podkreślić, że zwrot za dojazd do pracy w Norwegii przysługuje także osobom, które nie mają statusu Pendler. W takiej sytuacji dotyczy to jedynie osób, które pracują przez przynajmniej 230 dni w ciągu roku w Norwegii. Nie ma też znaczenia to, jakim środkiem transportu dojeżdżasz do pracy – może to być rower, autobus, statek czy po prostu samochód.
Kiedy przysługuje zwrot za dojazd do pracy w Norwegii?
Musisz spełnić kilka wymagań, dzięki którym w rozliczeniu rocznym będzie Ci przysługiwać zwrot kosztów dojazdów do pracy. Przede wszystkim zwróć uwagę na następujące zasady:
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
- jeśli masz status Pendler, to wymagany dystans do miejsca pracy wynosi min. 2,5 km w jedną stronę;
- w przypadku osób bez statusu Pendler minimalna odległość w jedną stronę wynosi 33 km;
- musisz pracować przez przynajmniej 230 dni, jeśli chcesz bez statusu Pendler skorzystać ze zwrotu kosztów dojazdu do pracy w Norwegii;
- osoby, które zmieniły pracę, mogą w rozliczeniu rocznym uwzględnić dojazd do wszystkich miejsc pracy;
- jeśli pracujesz na niepełny etat, to musisz obliczyć tę ulgę podatkową na podstawie faktycznie przepracowanych dni;
- odległość do pracy jest obliczana według najkrótszego odcinka drogi, jaka łączy Twój dom z miejscem pracy;
- nie możesz odliczać kosztów podróży za wydłużenie trasy związanej z koniecznością odwiezienia lub odebrania dzieci z przedszkola bądź szkoły;
- jeśli dwie osoby dojeżdżają do pracy tym samym samochodem, to oboje mają prawo do skorzystania ze zwrotu kosztów dojazdu;
- w przypadku gdy pracodawca zapewnia darmowy dojazd do miejsca pracy, to nie możesz ich uwzględniać w rozliczeniu rocznym;
- z odliczenia możesz skorzystać bez względu na to, jaki wybierasz środek transportu – samochód, prom, autobus, rower, samolot lub pociąg.
Ile wynosi limit zwrotu za dojazd do pracy w Norwegii?
Możesz otrzymać zwrot za dojazd do pracy w Norwegii, gdy przekroczysz minimalny wkład własny w danym roku podatkowym. Zwróć tylko uwagę na to, że każdego roku kwota ta ulega zmianie. Dla przykładu w 2021 roku wynosiła 23,9 tys. NOK. Natomiast w 2022 roku wkład własny na podróże został obniżony do 14 tys. NOK. Co to oznacza? Jeśli w 2022 roku podróżowałeś między Polską a Norwegią i koszty tych wyjazdów wyniosły np. 20 tys. NOK to przekroczyłeś minimalny wkład własny o 6 tys. NOK. Właśnie tak kwota zostanie uwzględniona w Twoim rozliczeniu podatkowym.
Pamiętaj, że kilometry za dojazdy do pracy w Norwegii i kilometry związane z podróżą między Norwegią a Polską sumują się.
Każdego roku śledź urzędową stawkę za kilometr podróży. W 2023 roku kwota ta wyniosła 1,70 NOK.
Możesz skorzystać z kalkulatora na stronie Skatteetaten i obliczyć wysokość swojego zwrotu.
Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania zwrotu za dojazd?
Chcesz uzyskać zwrot za dojazd do pracy w Norwegii? Zatem niezbędne jest załatwienie kilku formalności. Przede wszystkim będziesz potrzebować następujących dokumentów:
- zaświadczenie o zatrudnieniu i osiąganych przychodach;
- listę obecności w pracy;
- dowody poniesionych wydatków za transport – mogą to być bilety, rachunki za paliwo, potwierdzenia przelewów czy nawet karty pokładowe;
- potwierdzenie statusu Pendler;
- potwierdzenie odległości między Twoim miejscem zamieszkania a miejscem pracy – może to być obliczane na podstawie licznika kilometrów lub z pomocą mapy Google; brana jest pod uwagę najkrótsza trasa.
Kiedy nie możesz skorzystać ze zwrotu kosztów dojazdów do pracy?
Przez cały poprzedni rok podatkowy korzystałeś z karty podatkowej 25% (kildeskatt)? W takim razie nie możesz rozliczyć się z podatku. Tym samym nie przysługują Ci żadne ulgi. Dotyczy to także zwrotu kosztów podróży do pracy w kraju fiordów.
Oczywiście zwrot za dojazd do pracy w Norwegii nie przysługuje Ci również wtedy, gdy nie spełnisz wcześniej wspomnianych wymagań. Zazwyczaj dzieje się tak, jeśli odległość między miejscem pracy a Twoim domem jest za mała.