Bardzo często Polacy decydują się na wyjazd do Oslo, czyli stolicy Norwegii. Sprawdź, jak Polacy w Oslo spędzają czas z rodakami i czy mogą zrobić zakupy w polskich sklepach.
Ilu Polaków mieszka w Oslo?
Populacja Norwegii regularnie rośnie, co ma związek z systematycznym napływem imigrantów. Bardzo liczną grupą są Polacy, którzy chętnie zamieszkują Oslo. W końcu stolica Norwegii zapewnia najwięcej możliwości rozwoju, edukacji i zarobku.
Statystyki pokazują, że Polacy w Oslo stanowią sporą populację, wynoszącą ponad 16 tys. zarejestrowanych osób. Warto dodać, że dane te dotyczą 2021 roku. Dla porównania ogólna liczba Polaków w Norwegii wynosi 95,7 tys. osób. Najliczniejszą grupę stanowią osoby między 20 a 44 rokiem życia.
Czy w Oslo są polskie sklepy?
Choć w stolicy Norwegii mieszka wielu Polaków, to jednak nie znajdziesz tam zbyt wiele polskich sklepów. Jest to związane z polityką celną tego kraju, a także brakiem umowy handlowej dotyczącej produktów rolno-spożywczych między Norwegią a Unią Europejską. Jednak pomimo wysokich opłat, jakie z tego wynikają (dotyczy to cła, VAT-u oraz standardowych podatków), to i tak Polacy w Oslo mogą zrobić zakupy w kilku popularnych sklepach z polską żywnością. Najpopularniejszym wyborem jest Pollitrus – filię ma także w Bergen. Znajdziesz tam zarówno jedzenie, polską prasę, jak i środki czystości. Innym sklepem jest Polski sklep spożywczy Baza, gdzie dostaniemy m.in. rodzime pieczywo. Kolejną propozycją jest Polski sklep Høvik.
Możesz też odwiedzić norweskie markety np. Rema 1000, gdzie dostępne są niektóre produkty z Polski. Polską żywność możesz również kupić w marketach sprzedających produkty z różnych krajów.
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
Jeśli masz ochotę na polskie jedzenie, to do dyspozycji masz sklepy internetowe. Niektóre oferują dostawę np. ze Szczecina do niektórych miast Norwegii – w tym również do Oslo. W ten sposób możesz nabyć zarówno żywność, jak i chemię, zabawki itp. Zwróć tylko uwagę na wysokie ceny transportu oraz nieregularne terminy dostawy. Zazwyczaj zależy to od rozkładu jazdy przewoźników. Jednym ze sklepów jest Polmarket, gdzie macie szeroki wybór produktów znanych Wam z Polski. Jest to internetowa wersja Polskiego sklepu Høvik.
Gdzie najczęściej spotykają się Polacy w Oslo?
Zastanawiasz się, gdzie najczęściej spotykają się Polacy w Oslo? Tak naprawdę masz sporo miejsc do dyspozycji, które są dopasowane do wieku czy Twoich zainteresowań. Wiele osób podkreśla, że najłatwiej porozmawiać z Polakami po mszy w kościele, które są organizowane w wielu kościołach w stolicy. Szczególnie chętnie odwiedzane są: St Hallvards Kirke oraz Katedra św. Olafa. Msze są prowadzone po polsku kilka razy w tygodniu, a po nabożeństwie możesz spotkać się z innymi rodakami, a nawet spędzić z nimi wspólnie czas. Dzięki temu na pewno poczujesz się, jak w Polsce.
Oczywiście nie musisz ograniczać się jedynie do kościoła, bo Polacy w Oslo są całkiem dobrze zorganizowani. Jeszcze przed wyjazdem do Norwegii możesz poznać szczegóły dotyczące życia w kraju fiordów. Pomogą Ci w tym np. grupy na Facebooku, gdzie zrzesza się norweska Polonia. Już po przeprowadzce możesz umówić się na spotkanie z osobami, które poznasz na takich grupach, dzięki temu dowiesz się też, jak dokładnie funkcjonuje norweskie społeczeństwo lub po prostu porozmawiasz z rodakami.
Zwróć też uwagę na to, że każdego roku w Oslo odbywają się wydarzenia organizowane przez Polaków. Jednym z najgłośniejszych eventów jest coroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, kiedy to Polacy w Oslo spotykają się w wyznaczonych miejscach, kwestują, biorą udział w licytacjach, a do tego urządzają wspólne zabawy i tańce. Uroczyście obchodzone są również święta narodowe np. Święto Flagi i Dzień Polonii.
W Oslo masz do dyspozycji wiele atrakcji np. muzea, sale koncertowe czy kluby, gdzie Polacy chętnie spędzają wolny czas – szczególnie w weekendy.
Jak polskie dzieci i młodzież mogą wspólnie spędzać czas w Oslo?
Dzieci i młodzież mogą integrować się i uczyć języka polskiego w szkołach niedzielnych, które działają w całym kraju – w tym również w stolicy. Otwarte są też przedszkola dla najmłodszych, dzięki czemu nawet maluchy będą miały kontakt z polską kulturą.
Ciekawym rozwiązaniem jest także Polskie Harcerstwo w Norwegii. Grupa jest dostępna dla dzieci i nastolatków z okręgu Oslo. Taka forma spędzania wolnego czasu pozwoli nie tylko zaaklimatyzować się w nowym kraju, ale też nauczy odpowiedzialności, radzenia sobie w różnych sytuacjach i propaguje polską tradycję i kulturę.
Gdzie można zjeść polskie jedzenie w Norwegii?
Skoro sklepy w Norwegii nie zapewniają zbyt wiele polskiego jedzenia, to nie oznacza, że w ogóle musisz rezygnować z ukochanych dań. Możesz odwiedzić polskie restauracje, gdzie bardzo często spotkasz rodaków, którzy są chętni do rozmowy, wymiany doświadczeń czy nawiązywania nowych znajomości. Przede wszystkim jednak możesz poczuć się jak w Polsce i zjeść tradycyjne potrawy. W Oslo masz kilka lokali do wyboru, które oferują np. pierogi, schabowy czy żurek.