Przeprowadzka do Norwegii z rodziną wiąże się z wieloma emocjami i zmianami, które wpływają na codzienność, a przede wszystkim na najbliższych. Dlatego wiele rodzin postanawia wspólnie wyjechać do kraju fiordów. Jednak, czy zawsze jest to dobre rozwiązanie? To indywidualna decyzja dlatego, zanim zdecydujesz się na przeprowadzkę lub pozostanie w Polsce, to weź pod uwagę zalety i wady obu tych rozwiązań.
Jakie zalety i wady ma przeprowadzka do Norwegii z rodziną?
Wyjazd z całą rodziną do Norwegii może być trudny ze względu na konieczność zmiany dotychczasowego środowiska. Szczególnie jest to uciążliwe dla rodzin z nastoletnimi dziećmi, ponieważ nagłe odseparowanie od znajomych i szkoły może stanowić dla nich zbyt duże obciążenie psychiczne. Choć oczywiście jest to indywidualna sprawa i wiele zależy od charakteru. Właśnie to jest najważniejsza wada przeprowadzki do Norwegii z całą rodziną. Często obawy są też związane z barierą językową, dlatego najlepiej z wyprzedzeniem przygotowywać się do wyjazdu za granicę. Nawet kilkutygodniowe lekcje języka angielskiego ułatwią adaptacje i bezproblemowe nawiązanie kontaktu z Norwegami.
Jakie zalety ma przeprowadzka do Norwegii z rodziną? Na pewno najważniejszym atutem jest to, że cała rodzina będzie razem, dzięki czemu obowiązek wychowywania dzieci nie spadnie tylko na jedną osobę. Weź też pod uwagę fakt, że rozstanie z rodziną jest trudne zarówno dla dzieci, jak i dorosłej osoby, która zostaje w Polsce oraz tej, która wyjeżdża do Norwegii. Wspólna przeprowadzka sprawi też, że nie dojdzie do zaburzenia bezpieczeństwa. Sprawdź, jakie jeszcze argumenty przemawiają za wspólną przeprowadzką.
Jakie zalety ma przeprowadzka do Norwegii z rodziną?
- Warunki zatrudnienia – Norwegia jest znana z wysokich zarobków oraz wysoko rozwiniętego systemu ochrony pracowników. Dlatego wszyscy dorośli członkowie rodziny mogą znaleźć dobrze płatną pracę.
- Edukacja – Norwegia zapewnia wysokiej jakości system edukacji, dzięki czemu zadbasz o dobre wykształcenie dzieci. Co więcej, dotyczy to wszystkich etapów edukacji – od przedszkola, aż po szkołę średnią, a skończywszy na studiach.
- Kultura i styl życia – unikalna i naprawdę ciekawa kultura Norwegii to kolejny ważny argument, ponieważ poznawanie nowych miejsc, zwyczajów i ludzi rozwija. Dzięki temu razem możecie powiększać swoje horyzonty, kształcić się, a przede wszystkim doświadczać zupełnie nowych rzeczy.
- Świadczenia socjalne – nawet jeśli na samym początku tylko jedno z rodziców, małżonków czy partnerów ma pracę, to i tak nie musi to wpływać negatywnie na sytuację finansową. Przede wszystkim ze względu na liczne świadczenia socjalne dostępne w Norwegii np. zasiłek dla dzieci do 6. roku życia lub 18. roku życia, zasiłek ciążowy, chorobowy, mieszkaniowy, rodzicielski lub dla osób bezrobotnych. Możesz nawet skorzystać z zasiłku mieszkaniowego bądź specjalnej zapomogi.
Pozostawienie rodziny w Polsce – wady i zalety rozwiązania
Wiele osób uznaje, że przeprowadzka do Norwegii z rodziną jest zbyt ryzykowna ze względu na wysokie koszty życia w kraju fiordów. To prawda, że opłaty za mieszkanie, pożywienie, transport czy usługi są znacznie wyższe od tych w Polsce. Dlatego to może być ryzykowne, by przeprowadzać się z dziećmi, współmałżonkiem lub też partnerem bądź partnerką. Szczególnie jeśli chociaż jedna osoba nie ma zapewnionej pracy. Wówczas najrozsądniejszym rozwiązaniem jest początkowy wyjazd jednej osoby, aby ustabilizowała sytuację finansową i znalazła mieszkanie oraz szkołę dla dzieci. Dzięki temu sama przeprowadzka do Norwegii będzie dużo bezpieczniejsza, bo nie musisz obawiać się nagłego pogorszenia sytuacji finansowej.
Niekiedy wyjazd do Norwegii tylko jednego członka rodziny to po prostu wyraz troski o dzieci. Nagłe „wyrwanie” z dotychczasowego środowiska może być dla nich trudne. Szczególnie w przypadku dzieci, które są nieśmiałe i mają problem z nawiązywaniem nowych znajomości. Wtedy proces adaptacji może przebiegać dużo gorzej i dłużej. Zrezygnuj też ze wspólnej przeprowadzki, jeśli z Polską wiążą Cię silne więzi rodzinne i społeczne, a wyjazd będzie zbyt trudny pod względem emocjonalnym.
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
Jakie zalety ma pozostawienie rodziny w Polsce?
- Zaoszczędzenie większej kwoty pieniędzy – codzienne życie w Norwegii jest dość drogie, dlatego trudno zaoszczędzić pieniądze, jeśli mieszkasz tam z całą rodziną. W przypadku gdy wyjeżdża tylko jedna osoba, to rosną szanse na odłożenie większej kwoty.
- Zachowanie stabilności rodzinnej – pozostawienie rodziny w Polsce ułatwi jej zachowanie stabilności emocjonalnej, poczucie bezpieczeństwa i pozostawienie w bliskich relacjach z przyjaciółmi i krewnymi. Dla wielu rodzin ten argument ma kluczowe znaczenie nie tylko ze względu na dzieci, ale również rodziców i dziadków mieszkających w Polsce.
- Tymczasowy wyjazd – jeśli nie planujesz przeprowadzać się na stałe do Norwegii, to wyjazd w pojedynkę jest dużo lepszym rozwiązaniem. Wtedy nie narażasz członków rodziny na częstą zmianę miejsca zamieszkania i ponowną adaptację.
Przeprowadzka do Norwegii z rodziną jest w 100% możliwa, jednak każda sytuacja jest inna i dlatego ważne, by dokładnie przemyśleć tak duży krok w życiu rodzinnym.