Poszukujesz pracy jako kierowca? Chcesz zacząć pracować w Norwegii? W takim razie przekonaj się, ile zarabia kierowca w Norwegii. Dowiedz się też, czy praca dla kierowcy w Norwegii jest łatwo dostępna. Sprawdź, jakie wymagania stawiane są przed zawodowymi kierowcami u naszych północnych sąsiadów.
Ile zarabia kierowca tira w Norwegii?
Praca dla kierowcy tira w Norwegii to gwarancja zatrudnienia. Obecnie na norweskim rynku jest deficyt pracowników na tym stanowisku. Wynika to z faktu, że w innych europejskich krajach warunki finansowe i zarobkowe są równie korzystne. Norwegia mogłaby zyskać poszukiwanych kierowców właśnie poprzez wzrost minimalnej stawki. Zapewniłoby to wzrost konkurencyjności na rynku pracy.
Jednak, czy to oznacza, że praca jako kierowca w Norwegii się nie opłaca? To sprawa mocno subiektywna. Trzeba jednak wiedzieć, że stawka minimalna dla kierowców w tym kraju wynosi ok. 82 zł za godzinę. Natomiast roczne zarobki sięgają ok. 217 tys. zł, co w przeliczeniu na korony norweskie daje 470 tys. NOR.
Obowiązki podczas pracy jako kierowca ciężarówki w Norwegii
Podstawowym obowiązkiem kierowcy ciężarowego jest oczywiście prowadzenie pojazdu, a także przestrzeganie ustalonych przez pracodawcę norm czasowych. W niektórych firmach kierowca sam ustala drogę, którą pojedzie do wyznaczonego celu, ale na szczęście coraz większa liczba firm zapewnia nawigacje GPS, które zostały zaprogramowane do wskazania najkrótszej trasy.
Wymagania do podjęcia pracy jako kierowca w Norwegii
Norwescy pracodawcy nie przewidują wielu wymagań. Część z nich będzie wymagać minimum – inni mogą wymagać od nas więcej. By móc zacząć jeździć jako zawodowy kierowca w Norwegii należy posiadać ważne prawo jazdy, najlepiej kat. C+E, gdyż daje ono większe szanse na zatrudnienie niż samo prawo jazdy kat. C. Możecie spotkać się także z wymogiem posiadania prawa jazdy kategorii CE z kodem 95.
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
W co jeszcze warto się zaopatrzyć?
- kartę kierowcy (najlepiej pod cyfrowy tachograf)
- kurs ADR
Jeśli nie znacie norweskiego, to angielski w zupełności wystarczy. Niemniej jednak pracodawcy mogą patrzeć bardziej przychylnym okiem na osoby, które chociażby wykazują chęć nauki norweskiego.
WAŻNE: nie należy przeceniać swoich umiejętności. Jazda w warunkach zimowych w Norwegii to prawdziwe wyzwanie. Warto się na nie przygotować.
Zalety i wady pracy jako kierowca w Norwegii
Praca jako kierowca w Norwegii wiąże się ze spędzaniem znacznej części doby w trasie. Jeśli Twoja rodzina mieszka w Polsce, to niestety musisz przygotować się na to, że rzadko będziesz w domu.
Na pewno problemowe będzie też to, że praca kierowcy odbywa się głównie w pozycji siedzącej. Dlatego też wielu kierowców boryka się z dolegliwościami kręgosłupa, stawów, a nawet z chorobami krążenia czy z otyłością.
Poza tym praca kierowcy jest też dość nużąca i monotonna, dlatego ważne jest zachowanie koncentracji, aby bezpiecznie dojechać z punktu A do punktu B.
Praca dla kierowcy w Norwegii ma też wiele zalet
Na pewno atutem będzie wysoka pensja. Już nawet kilka miesięcy spędzonych na pracy na takim stanowisku w Norwegii, może zagwarantować Ci całkiem spore wynagrodzenie. Taka praca pozwala zyskać stabilność finansową i spore oszczędności. Poza tym niewątpliwą korzyścią jest też możliwość zwiedzania przepięknej Norwegii. Każdego dnia będą otaczały Cię cudowne widoki zza okna. Wszystko to ma wpływ na samopoczucie i pozytywne nastawienie w pracy. Wiele osób lubi tę pracę, bo codziennie może być w innym miejscu, próbować nowych dań w lokalnych restauracjach czy poznawać nowe osoby.
Gdzie znaleźć pracę jako kierowca w Norwegii?
Dziś możesz znaleźć pracę w Norwegii jako kierowca na wiele sposobów. Na pewno świetnie sprawdzi się do tego Internet. Oto kilka miejsc, gdzie warto rozpocząć swoje poszukiwania pracy w Norwegii:
- portale ogłoszeniowe, np. OLX.pl;
- Strona Norweskiego Urzędu Pracy – NAV;
- polskie i zagraniczne strony z ogłoszeniami pracy, np. Jobbnorge.no, Praca.pl, Jobbdirekte.no., finn.no
- polskie i zagraniczne strony agencji pracy.
Więcej porad dotyczących poszukiwania pracy w Norwegii znajdziecie w naszym wcześniejszym wpisie – Gdzie szukać pracy w Norwegii.
Możesz też skorzystać z pomocy polskojęzycznych koordynatorów. Odwiedzając fora z aktywnymi wątkami dot. pracy w Norwegii, możesz znaleźć wiele rekomendacji.