Free Porn
xbporn
28.5 C
Oslo
wtorek, 16 lipca, 2024

Rejestracja polskiego pojazdu w Norwegii

Nie wiesz, jak zarejestrować polski pojazd w Norwegii? Przygotowania do przeprowadzki do kraju fiordów rozpocznij jeszcze w Polsce. Już teraz zapoznaj się z naszym kompleksowym poradnikiem, w którym zawarliśmy wszystkie najważniejsze informacje na temat tego, jak krok po kroku przebiega rejestracja polskiego pojazdu w Norwegii.

Rejestracja polskiego pojazdu w Norwegii – obowiązek każdego właściciela

W Norwegii rejestracja każdego pojazdu jest obowiązkowa. Jazda po norweskich drogach bez przeprowadzenia tej procedury może wiązać karami finansowymi. Niezależnie od tego, czy przywozisz swoje auto z Polski, czy nabywasz je na miejscu, konieczne jest spełnienie pewnych formalności.

Istnieją 3 główne scenariusze związane z rejestracją pojazdu w Norwegii, oto one:

 • Kupno auta w salonie – wtedy proces rejestracji jest najprostszy. Dealer, u którego dokonałeś zakupu, zazwyczaj zajmuje się wszelkimi niezbędnymi formalnościami związanymi z rejestracją pojazdu w Norwegii.
 • Kupno używanego pojazdu – gdy kupujesz używany samochód w norweskim komisie, warto skonsultować się ze sprzedawcą w kwestii formalności rejestracyjnych. W niektórych przypadkach komis może zaoferować dodatkową usługę przeprowadzenia rejestracji samochodu za Ciebie. Jeśli decydujesz się na zakup od prywatnej osoby, to na Tobie spoczywa obowiązek rejestracji.
 • Sprowadzenie pojazdu z Polski – Jeśli masz zamiar sprowadzić polskie auto do Norwegii i tam je zarejestrować, przygotuj się na samodzielną rejestrację pojazdu.

Rejestracja polskiego pojazdu w Norwegii – co musisz zrobić?

Pamiętaj, że aby móc zarejestrować pojazd w Norwegii, trzeba spełnić pewne wymogi – auto musi być dopuszczone do ruchu drogowego w Polsce oraz posiadać ważne ubezpieczenie OC i oryginalny dowód rejestracyjny. Niezbędne jest także posiadanie prawa jazdy i karty pojazdu.

Niezbędne jest także zapłacenie podatku do Norweskiego Urzędu Skarbowego (Skatteetaten). Jego wysokość zależy od kilku czynników, takich jak waga pojazdu, moc silnika oraz wiek auta.

Rejestracja polskiego pojazdu w Norwegii krok po kroku

 1. Na norweskiej granicy należy wypełnić dokumenty tranzytowe – pamiętaj, żeby wybrać przejście graniczne oznaczone czerwonym kolorem.
 2. Uiść opłatę za podatek VAT w lokalnym Urzędzie Celnym – koniecznie zachowaj potwierdzenie na blankiecie NA-0221. Masz na to trzy dni od przekroczenia granicy.
 3. Przekonaj się, że masz ważną homologację – upewnij się, że Twoje auto posiada ważną homologację. W przypadku jej braku, konieczne będzie przeprowadzenie kontroli na stacji drogowej.
 4. Udaj się do Statens vegvesen – ostatnim etapem jest zgłoszenie się do Norweskiego Urzędu Transportu Drogowego. Tam dokonasz formalności rejestracyjnych. Dzięki temu będziesz mógł lub mogła otrzymać norweskie tablice rejestracyjne.

Gdzie można przerejestrować samochód w Norwegii?

Rejestracja pojazdów w Norwegii odbywa się w Urzędzie Transportu Drogowego, czyli w Statens vegvesen. To właśnie ta instytucja jest odpowiedzialna za zarządzanie siecią dróg państwowych oraz autostrad, a także za nadawanie i likwidowanie numerów rejestracyjnych oraz pobieranie opłat za przerejestrowanie różnego rodzaju pojazdów.

Główny oddział znajduje się w Oslo. Sprawy związane z rejestracją możesz załatwić w dni robocze od godziny 8:00 do 15:30. Jeśli preferujesz kontakt online, możesz skorzystać z formularza dostępnego na stronie internetowej.

Oto dokładny adres siedziby głównej Statens vegvesen:

Brynsengfaret 6A 0667 Oslo

Kontakt telefoniczny: (+47) 22 07 30 00

Ile kosztuje rejestracja pojazdu w Norwegii?

Wysokość opłat za przerejestrowanie pojazdu nie jest stała i różni się w zależności od rodzaju pojazdu oraz jego roku produkcji. Oto kilka najczęściej stosowanych wysokości opłat rejestracyjnych w kraju fiordów:

 • Motorowery i motocykle – w przypadku motorowerów oraz motocykli opłata za przerejestrowanie zwykle wynosi 500 koron norweskich. Choć może ona wyższa w przypadku bardziej wartościowych pojazdów o specyficznym charakterze.
 • Samochody osobowe i autobusy do 1200 kg – opłaty za przerejestrowanie samochodów osobowych i autobusów o masie do 1200 kg oscylują pomiędzy 1500 a 3800 koron norweskich. Tak szeroki zakres ściśle wiąże się z rokiem produkcji i wartością pojazdu.
 • Cięższe samochody i autobusy – w przypadku pojazdów takich jak samochody i autobusy o większej masie opłata za przerejestrowanie mieści się w przedziale od 1500 do 5800 koron norweskich.
 • Samochody dostawcze i kampery – rejestracja polskiego pojazdu w Norwegii w postaci samochodu dostawczego oraz kampera wynosi od 1000 do 2000 koron norweskich.
 • Przyczepy kempingowe – z kolei za rejestrację przyczep kempingowych należy przygotować się na koszty wynoszące 500 koron.

Kiedy i kto musi zarejestrować pojazd w Norwegii?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, proces rejestracji pojazdu nakładany jest na każdego nabywcę pojazdu w Norwegii. Jedynie sprawy formalne i poszczególne kroki mogą różnić się w zależności od tego, w jaki sposób nabywasz pojazd. Rejestracja polskiego pojazdu musi odbyć się, gdy mieszkasz w Norwegii dłużej niż rok.

- Polecamy -