Nie wiesz, jak zarejestrować polski pojazd w Norwegii? Przygotowania do przeprowadzki do kraju fiordów rozpocznij jeszcze w Polsce. Już teraz zapoznaj się z naszym kompleksowym poradnikiem, w którym zawarliśmy wszystkie najważniejsze informacje na temat tego, jak krok po kroku przebiega rejestracja polskiego pojazdu w Norwegii.
Rejestracja polskiego pojazdu w Norwegii – obowiązek każdego właściciela
W Norwegii rejestracja każdego pojazdu jest obowiązkowa. Jazda po norweskich drogach bez przeprowadzenia tej procedury może wiązać karami finansowymi. Niezależnie od tego, czy przywozisz swoje auto z Polski, czy nabywasz je na miejscu, konieczne jest spełnienie pewnych formalności.
Istnieją 3 główne scenariusze związane z rejestracją pojazdu w Norwegii, oto one:
- Kupno auta w salonie – wtedy proces rejestracji jest najprostszy. Dealer, u którego dokonałeś zakupu, zazwyczaj zajmuje się wszelkimi niezbędnymi formalnościami związanymi z rejestracją pojazdu w Norwegii.
- Kupno używanego pojazdu – gdy kupujesz używany samochód w norweskim komisie, warto skonsultować się ze sprzedawcą w kwestii formalności rejestracyjnych. W niektórych przypadkach komis może zaoferować dodatkową usługę przeprowadzenia rejestracji samochodu za Ciebie. Jeśli decydujesz się na zakup od prywatnej osoby, to na Tobie spoczywa obowiązek rejestracji.
- Sprowadzenie pojazdu z Polski – Jeśli masz zamiar sprowadzić polskie auto do Norwegii i tam je zarejestrować, przygotuj się na samodzielną rejestrację pojazdu.
Rejestracja polskiego pojazdu w Norwegii – co musisz zrobić?
Pamiętaj, że aby móc zarejestrować pojazd w Norwegii, trzeba spełnić pewne wymogi – auto musi być dopuszczone do ruchu drogowego w Polsce oraz posiadać ważne ubezpieczenie OC i oryginalny dowód rejestracyjny. Niezbędne jest także posiadanie prawa jazdy i karty pojazdu.
Niezbędne jest także zapłacenie podatku do Norweskiego Urzędu Skarbowego (Skatteetaten). Jego wysokość zależy od kilku czynników, takich jak waga pojazdu, moc silnika oraz wiek auta.
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
Rejestracja polskiego pojazdu w Norwegii krok po kroku
- Na norweskiej granicy należy wypełnić dokumenty tranzytowe – pamiętaj, żeby wybrać przejście graniczne oznaczone czerwonym kolorem.
- Uiść opłatę za podatek VAT w lokalnym Urzędzie Celnym – koniecznie zachowaj potwierdzenie na blankiecie NA-0221. Masz na to trzy dni od przekroczenia granicy.
- Przekonaj się, że masz ważną homologację – upewnij się, że Twoje auto posiada ważną homologację. W przypadku jej braku, konieczne będzie przeprowadzenie kontroli na stacji drogowej.
- Udaj się do Statens vegvesen – ostatnim etapem jest zgłoszenie się do Norweskiego Urzędu Transportu Drogowego. Tam dokonasz formalności rejestracyjnych. Dzięki temu będziesz mógł lub mogła otrzymać norweskie tablice rejestracyjne.
Gdzie można przerejestrować samochód w Norwegii?
Rejestracja pojazdów w Norwegii odbywa się w Urzędzie Transportu Drogowego, czyli w Statens vegvesen. To właśnie ta instytucja jest odpowiedzialna za zarządzanie siecią dróg państwowych oraz autostrad, a także za nadawanie i likwidowanie numerów rejestracyjnych oraz pobieranie opłat za przerejestrowanie różnego rodzaju pojazdów.
Główny oddział znajduje się w Oslo. Sprawy związane z rejestracją możesz załatwić w dni robocze od godziny 8:00 do 15:30. Jeśli preferujesz kontakt online, możesz skorzystać z formularza dostępnego na stronie internetowej.
Oto dokładny adres siedziby głównej Statens vegvesen:
Brynsengfaret 6A 0667 Oslo
Kontakt telefoniczny: (+47) 22 07 30 00
Ile kosztuje rejestracja pojazdu w Norwegii?
Wysokość opłat za przerejestrowanie pojazdu nie jest stała i różni się w zależności od rodzaju pojazdu oraz jego roku produkcji. Oto kilka najczęściej stosowanych wysokości opłat rejestracyjnych w kraju fiordów:
- Motorowery i motocykle – w przypadku motorowerów oraz motocykli opłata za przerejestrowanie zwykle wynosi 500 koron norweskich. Choć może ona wyższa w przypadku bardziej wartościowych pojazdów o specyficznym charakterze.
- Samochody osobowe i autobusy do 1200 kg – opłaty za przerejestrowanie samochodów osobowych i autobusów o masie do 1200 kg oscylują pomiędzy 1500 a 3800 koron norweskich. Tak szeroki zakres ściśle wiąże się z rokiem produkcji i wartością pojazdu.
- Cięższe samochody i autobusy – w przypadku pojazdów takich jak samochody i autobusy o większej masie opłata za przerejestrowanie mieści się w przedziale od 1500 do 5800 koron norweskich.
- Samochody dostawcze i kampery – rejestracja polskiego pojazdu w Norwegii w postaci samochodu dostawczego oraz kampera wynosi od 1000 do 2000 koron norweskich.
- Przyczepy kempingowe – z kolei za rejestrację przyczep kempingowych należy przygotować się na koszty wynoszące 500 koron.
Kiedy i kto musi zarejestrować pojazd w Norwegii?
Jak już wcześniej wspominaliśmy, proces rejestracji pojazdu nakładany jest na każdego nabywcę pojazdu w Norwegii. Jedynie sprawy formalne i poszczególne kroki mogą różnić się w zależności od tego, w jaki sposób nabywasz pojazd. Rejestracja polskiego pojazdu musi odbyć się, gdy mieszkasz w Norwegii dłużej niż rok.