-9.8 C
Oslo
wtorek, 21 maja, 2024
motty_kredyty norweskie

„Rozsądnie jest wierzyć” – norweski profesor o związkach szczepionki AstraZeneca z zakrzepami

Przypadki śmiertelne związane z incydentami zakrzepowo-zatorowymi są obecnie analizowane przez specjalistów z WHO oraz Europejskiej Agencji Leków. Trwa badanie związku przyczynowo-skutkowego i możliwego wpływu szczepionki AstraZeneca na występowanie zakrzepów. Także Norwegia dokładnie analizuje sprawę.

Według wstępnego stanowiska Europejskiej Agencji Leków brytyjska szczepionka niesie ze sobą o wiele więcej korzyści niżeli skutków ubocznych. Wobec ich ustaleń profil bezpieczeństwa preparatu nie uległ na razie zmianie i może być on podawany pacjentom także podczas trwania dochodzenia w sprawie zaistniałych incydentów.

Nie zostało jeszcze oficjalnie potwierdzone lub obalone to, że szczepionka AstraZeneca ma jakiś związek z odnotowanymi przypadkami zakrzepicy.

Czy to odpowiedź immunologiczna?

Swoimi podejrzeniami dzieli się z NRK profesor ze Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo – Pål André Holme. Twierdzi, że istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że istnieje związek między szczepionką AstraZeneca a zmniejszoną liczbą płytek krwi, odnotowaną u kilku pacjentów, którzy otrzymali jej dawkę.

Jak twierdzi Holme – “Wydaje się, że istnieje odpowiedź immunologiczna, która wyzwala krzepnięcie krwi i niski poziom trombocytów. Znamy podobne stany wywoływane przez leki”.

Lekarz argumentuje swoje stanowisko możliwą reakcją immunologiczną, która ma miejsce w organizmie podczas otrzymania dawki preparatu. Powoduje ona powstawanie przeciwciał przeciwko temu, na co zostajemy zaszczepieni. Jak mówi Holme, powyższa odpowiedź immunologiczna może zareagować krzyżowo z białkami powierzchniowymi, które znajdują się na trombocytach (płytkach krwi). W ten sposób może dojść do krzepnięcia krwi.

Badacze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo są w trakcie dochodzenia w sprawie śmierci dwojga Norwegów oraz odnotowanych w krainie fiordów przypadków zakrzepicy. Ja twierdzi Steinar Madsen, dyrektor Norweskiej Agencji Leków  – „Ich odkrycia będą ważnym wkładem w trwającą europejską dyskusję i będą miały duże znaczenie”.

Prewencyjne blokady

Łącznie już 20 krajów postanowiło wstrzymać dystrybucję szczepionki AstraZeneca na czas wyjaśniania incydentów z udziałem zaszczepionych. Do krajów, które jako pierwsze wdrożyły środki zapobiegawcze, dołączyła ostatnio Francja, Szwecja oraz Niemcy. 

Więcej na ten temat pisaliśmy także w naszych poprzednich artykułach: Norwegia – jedna osoba nie żyje, a trzy są hospitalizowane w wyniku zakrzepów krwi oraz Szczepionka AstraZeneca zawieszona w Norwegii – powodem zakrzepy krwi.

- Polecamy -