Sprawy spadkowe w Norwegii bywają dość skomplikowane. Szczególnie wtedy, gdy dotyczą osób różnej narodowości. Zazwyczaj trudności wynikają z różnic między prawem spadkowym obowiązującym w Polsce oraz w Norwegii. Chcemy maksymalnie ułatwić Ci ten trudny moment, dlatego przygotowaliśmy artykuł, z którego dowiesz się, jak załatwić sprawy spadkowe w Norwegii.
Jak załatwić sprawy spadkowe w Norwegii?
Chcesz szybko i sprawnie załatwić sprawy spadkowe w Norwegii? Zatem skorzystaj z pomocy prawnej u specjalisty z Polski lub z Norwegii. Jeśli zdecydujesz się na zatrudnienie prawnika z Polski, upewnij się wcześniej, czy na pewno dobrze zna prawo spadkowe, obowiązujące w kraju fiordów.
Nawet w przypadku zatrudnienia specjalisty i tak powinieneś zająć się samodzielnie załatwieniem niektórych formalności, takich jak:
- przygotowaniem oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku – możesz to zrobić, korzystając z pomocy konsula bądź miejscowego notariusza, który przygotuje właściwe oświadczenie; gotowe oświadczenie należy złożyć do właściwego sądu;
- wykonanie poświadczenia podpisu – w przypadku spadku nieruchomości, czyli budynku, mieszkania lub gruntu, konieczne jest poświadczenie podpisu pod oświadczeniem o odrzuceniu lub przyjęciu spadku; należy tego dokonać przed miejscowym notariuszem.
Jakie dokumenty są potrzebne do załatwienia spraw spadkowych w Norwegii?
Podczas załatwiania spraw spadkowych w kraju fiordów należy przygotować niezbędne dokumenty, które są potrzebne do rozpoczęcia sprawy spadkowej, oto one:
- skrócony odpis aktu zgonu spadkodawcy;
- akt stanu cywilnego np. akt urodzenia, akt małżeństwa itp.;
- testament – jeśli został sporządzony;
- dokumenty, które dotyczą poszczególnych rzeczy, które wchodzą w skład spadku np. karta pojazdu, odpis księgi wieczystej itp.
Ważne jest nie tylko to, żebyś przed rozpoczęciem sprawy spadkowej przygotował wszystkie niezbędne dokumenty, ale również ich przetłumaczenie. Pamiętaj, że wszystkie dokumenty, które są związane ze sprawą spadkową w Norwegii, muszą być przetłumaczone na język norweski i podpisane przez norweskiego notariusza. Dodatkowo dokumenty powinny być opatrzone norweską klauzulą Apostille. Dlaczego powinieneś o to zadbać? W innym przypadku dokumenty mogą nie zostać uznane przez sąd, który prowadzi tę sprawę.
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
Sprawy spadkowe w Norwegii a małżeństwa mieszane
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że sprawy spadkowe w Norwegii w kontekście rodzin mieszanych są dość skomplikowane. Z czego to wynika? Przyczyną są przede wszystkim różnice w prawie spadkowym w Norwegii oraz Polsce. W konsekwencji może dojść do tego, że choć np. polskie przepisy uprawniają dziecko do całego spadku, to np. zgodnie z norweskim prawem dziecko w ogóle nie jest uprawnione do spadku. Odnosi się to nie tylko do potomków, ale również do współmałżonków oraz innych krewnych.
Zauważ, że zgodnie z norweskim prawem, jeśli spadek obejmuje aktywa, których ogólna wartość nie przekracza 400 tys. NOK, a spadkobiercami są zarówno dzieci, jak i współmałżonek, to cały spadek powinien przypaść współmałżonkowi. Wówczas dzieci w ogóle nie otrzymają spadku. Inaczej jest w przypadku polskiego prawa, zgodnie z którym dziedziczą zarówno dzieci, jak i współmałżonek. Oczywiście dotyczy to jedynie sytuacji, gdy nie został sporządzony testament.
W takim przypadku członkowie rodziny mieszanej muszą zastanowić się, czy chcą przeprowadzić podział majątku spadkowego zgodnie z norweskim, czy z polskim prawem. Z perspektywy współmałżonka korzystniejszym rozwiązaniem jest prawo obowiązujące w Norwegii, a dla dzieci polskie przepisy.
Co to jest minimalna scheda spadkowa?
W Norwegii ważnym elementem spraw spadkowych jest tzw. minimalna scheda spadkowa (norw. minstearv). W kraju fiordów obowiązuje minimalna część majątku, która w ramach dziedziczenia przysługuje współmałżonkowi. Norweskie przepisy wyraźnie wskazują na to, że w pierwszej kolejności spadkobiercą jest współmałżonek, a dopiero później dzieci. Poza tym małżonek nie może odziedziczyć mniejszej części spadku niż 25% całości.
Jeśli spadek ma wartość mniejszą niż 400 tys. NOK, to kwota ta jest równoznaczna z minimalną schedą spadkową, która należy się współmałżonkowi, a nie dzieciom.
Co jest wliczane do schedy spadkowej? Dotyczy to nie tylko majątku, który spadkobiercy uzyskali już po śmierci spadkodawcy, ale również rzeczy, które otrzymali jeszcze przed jego lub jej śmiercią.
Kto może dziedziczyć w Norwegii?
W Norwegii dziedziczyć może nie tylko małżonek i dzieci. W porównaniu do Polski lista potencjalnych osób, które mogą dziedziczyć, jest nieco szersza. W Norwegii dziedziczą:
- partner/partnerka – norweskie prawo nie wyklucza z dziedziczenia partnera lub partnerski spadkodawcy (norw. samboer); szczególnie odnosi się to do par, które mają wspólne dzieci bądź dziecko, a także, gdy partnerka spodziewa się dziecka;
- rodzice i rodzeństwo – dotyczy to tylko niektórych sytuacji, dlatego warto wcześniej skontaktować się z prawnikiem, żeby dowiedzieć się, czy rodzice bądź rodzeństwo są uprawnieni do spadku.