28.5 C
Oslo
środa, 18 września, 2024

I tura – zwrot podatku w Norwegii

Każda osoba, która legalnie pracowała w Norwegii, jest zobowiązana do rozliczenia z podatku w kraju fiordów. Jedynym wyjątkiem są osoby, które nie mają statusu rezydenta np. ze względu na wykonywanie pracy sezonowej. Jeśli jednak podlegasz systemowi podatkowemu sprzed 2019 roku lub masz status rezydenta, to oznacza, że jesteś zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego. Tym samym możesz zyskać zwrot podatku w Norwegii!

Najważniejsze daty rozliczeń podatkowych w Norwegii – pamiętaj o nich!

Jeśli podlegasz obowiązkowi rozliczenia podatkowego w Norwegii, to w 2023 roku koniecznie pamiętaj o tych datach:

  • 4 kwietnia – dzień, gdy norweski urząd skarbowy rozpoczyna wysyłkę wstępnego rozliczenia podatkowego, to również data, gdy możliwe jest złożenie odpowiedniej deklaracji.
  • 30 kwietnia – ostateczny termin składania zeznania podatkowego, to też ostatni dzień, gdy można wnioskować o wydłużenie terminu składania rozliczenia.
  • 31 maja – ostateczny termin rozliczania z norweskim urzędem skarbowym dla osób, które wnioskowały o przedłużenie terminu złożenia deklaracji podatkowej.
  • 20 czerwca – pierwsza tura zwrotu podatku.
  • 15 sierpnia – druga tura zwrotu podatku.
  • 23 października – trzecia tura zwrotu podatku w Norwegii.

Komu przysługuje zwrot podatku w Norwegii?

Pracujesz legalnie w Norwegii? Zatem możesz uzyskać zwrot podatku w Norwegii. Tak naprawdę rozliczanie podatku to nie tylko przywilej, ale przede wszystkim obowiązek, który musisz dopełnić. Jeśli tego nie zrobisz w wyznaczonych terminach, to zrobi to za Ciebie norweski urząd skarbowy. Jednak ta opcja wcale nie jest tak wygodna, jak mogłoby Ci się wydawać, ponieważ nie będziesz mógł wtedy skorzystać z ulg czy zwolnień, które zapewniłyby Ci zwrot podatku w Norwegii. Niekiedy dochodzi nawet do tego, że zamiast dodatkowej gotówki będziesz musiał dopłacić za pracę wykonaną w kraju fiordów. Dlatego, jeśli tylko masz status rezydenta i nie podlegasz zwolnieniom ustanowionym w 2019 roku, to koniecznie pamiętaj o rozliczeniu podatku. Wtedy masz duże szanse na otrzymanie zwrotu z podatku.

Jakie dokumenty należy przygotować podczas rozliczania podatku w Norwegii?

Niezbędnym elementem składania zeznania podatkowego jest przekazanie właściwych dokumentów do norweskiego urzędu skarbowego. Dzięki temu możesz ubiegać się o zwrot podatku w Norwegii. Z pomocą odpowiednich dokumentacji urzędnicy nie tylko dowiedzą się, ile wynosiło Twoje wynagrodzenie w danym roku, ale też stanowi potwierdzenie podjęcia pracy w kraju fiordów.

Chcesz ubiegać się o zwrot podatku? Zatem przygotuj następujące dokumenty:

- reklama -

MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT

Wysyłamy Twój wniosek kredytowy do 20 banków, które następnie konkurują ze sobą, aby zaoferować Ci najlepszą ofertę pożyczki. Pozwól nam wykonać całą pracę! Zaoszczędź czas i pieniądze. Zawnioskuj o kredyt gotówkowy lub refinansowy u nas.
Ile chcesz pożyczyć?
,-
Wybierz okres spłaty
lat
Wyślij wniosek
Låner du 100 000 kr over 5 år, koster det 37 120 kroner hvis den effektive renten er 14,15 %.
Det vil si at det totale lånebeløpet
for disse 5 årene er 137 120 kroner. Hvilken rente du får, gjenstår å se. Nominell rente varierer fra 6 % til 23 %.

  • Selvangivelse – otrzymasz go od urzędu skarbowego na przełomie marca i kwietnia. W treści formularza znajdziesz kilka istotnych informacji np. wysokość dochodu, klasa podatkowa oraz suma potrąconego podatku dochodowego.
  • Lønns- og trekkoppgave – to roczne zestawienie wynagrodzeń i zapłaconych podatków (to norweski odpowiednik polskiego PIT-11). Lønns- og trekkoppgave otrzymasz na przełomie stycznia i lutego od pracodawcy. Dokument stanowi potwierdzenie wysokości uzyskanych dochodów i okresu pracy.
  • Årsoppgave i Årsoppgave fra NAV – Årsoppgave informuje o stanie Twojego konta na dzień 31 grudnia, ten dokument otrzymasz tradycyjną pocztą od swojego banku lub na elektronicznym koncie bankowym. Natomiast Årsoppgave fra NAV to roczny wykaz zasiłków, jakie były pobierane w danym roku rozliczeniowym.
  • Karta podatkowa.

Ile możesz otrzymać zwrotu z podatku w Norwegii?

Wiele osób liczy na zwrot podatku, ponieważ w Norwegii często wiąże się to z otrzymaniem sporych kwot pieniędzy. Niejednokrotnie ich wysokość sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak to bardzo indywidualna sprawa, która zależy m.in. od klasy podatkowej, statusu podatnika oraz od ulg, jakie Ci przysługują. Z ich pomocą możesz uzyskać spory zwrot podatku w Norwegii, dlatego warto o tym pamiętać już na etapie składania zeznania podatkowego.

Przygotowaliśmy dla Ciebie spis kilku najpopularniejszych ulg podatkowych, oto one:

  • Status pendler – jest skierowana do osób pracujących w Norwegii, ale mających stały meldunek w innym kraju np. w Polsce. Musisz jednak spełnić kilka podstawowych wymogów, by móc skorzystać z tej ulgi np. odwiedzać Polskę przynajmniej 3 razy w ciągu roku, być legalnie zatrudnionym w Norwegii i mieć rodzinę w Polsce.
  • Ulga 10% – jest skierowana do osób, które pracują w Norwegii max. 2 lata lub pracują dorywczo w kraju fiordów. Umożliwia obniżenie podatku o 10% dochodu i przysługuje osobom ze statusem rezydenta podatkowego.
  • Druga klasa podatkowa – przysługuje osobom, których współmałżonek w danym roku podatkowym osiągnąć niski dochód. Można z niej skorzystać także wtedy, gdy masz przyznany status pendler i ulgę 10%.

Pozostałe ulgi, które zwiększą zwrot podatku

Oprócz tych najpopularniejszych ulg podatkowych możesz też skorzystać z innych odliczeń, które sprawią, że otrzymasz wyższy zwrot podatku. Szczególnie polecamy Ci ulgi związane z:

  • dojazdem do pracy,
  • kosztami leczenia,
  • kosztami kształcenia,
  • odsetkami od kredytu,
  • kosztami opieki nad dziećmi – dotyczy tylko dzieci poniżej 11. roku życia.
- reklama -
- Polecamy -