-9.8 C
Oslo
wtorek, 23 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Depresja po emigracji do Norwegii — jak sobie z nią radzić, gdzie się zgłosić?

Depresja to niestety coraz częstszy problem, z którym mierzą się osoby niezależnie od narodowości, wieku i płci. Czujesz ciągłe napięcie, samotność i nie radzisz sobie ze wszystkimi zmianami po emigracji do Norwegii? Być może borykasz się z depresją. Sprawdź, jak radzić sobie z depresją po emigracji do Norwegii i czym może objawiać się ten stan.

Co wpływa na rozwój depresji po wyprowadzce do innego kraju?

Emigracja, a szczególnie początki życia w obcym kraju mogą być bardzo trudne. Nowa kultura, język, konieczność znalezienia pracy i mieszkania, a niekiedy także przedszkola i szkoły dla dzieci. Dodatkową trudnością staje się odległość od rodziny i przyjaciół, a także konieczność szybkiego dostosowania się do zupełnie innej kultury, systemu społecznego czy nawet gospodarczego.

Taka ilość spraw na głowie może pogłębiać stres, smutek oraz tęsknotę za ojczyzną. Problemem jest też myślenie, że po wyprowadzce do innego kraju możesz liczyć tylko na siebie. Uczucie osamotnienia i wyobcowania bywa na tyle silne, że może to doprowadzić do pogorszenia się stanu psychicznego.

Co jeszcze powoduje rozwój depresji po emigracji do Norwegii? Przede wszystkim następujące czynniki wpływają negatywnie na równowagę emocjonalną i stan psychiczny:

  • lęk o przyszłość,
  • poczucie destabilizacji,
  • osamotnienie i poczucie, że nie ma się wsparcia,
  • pogoda w Norwegii, a dokładnie niewielka ilość światła słonecznego i długie zimy,
  • utrata kontroli nad własnym życiem,
  • bariera językowa ze względu na brak znajomości języka norweskiego lub angielskiego,
  • presja sukcesu,
  • różnice kulturowe, które mogą prowadzić do poczucia izolacji,
  • brak poczucia tożsamości narodowej.

Jak może objawiać się depresja po emigracji do Norwegii?

Czym objawia się depresja po emigracji do Norwegii? Ta choroba może wyróżniać się takimi samym symptomami, jak w przypadku depresji, która została spowodowana przez inne czynniki. Poznaj najczęstsze objawy depresji.

  • Brak energii i motywacji – depresja może spowodować znaczny spadek energii, chęci do podejmowania kolejnych wyzwań, codziennych aktywności czy też do poznawania nowego kraju.
  • Spadek samooceny – jest to szczególnie dostrzegalne u osób, które zaczynają pracę w Norwegii od najniższych stanowisk. Wtedy zaczynają wątpić w swoje kompetencje, co powoduje spadek poczucia własnej wartości.
  • Izolacja społeczna – wycofanie się z życia społecznego i trudności w nawiązaniu nowych kontaktów są dodatkowo potęgowane przez barierę językową oraz poczucie wyobcowania w nowym kraju.
  • Nastroje depresyjne – wiąże się to z płaczliwością, uczuciem ciągłego napięcia, smutkiem i poczuciem beznadziei.
  • Zaburzenia snu i apetytu – depresja po emigracji do Norwegii może objawiać się bezsennością lub nadmierną sennością, a także utratą apetytu bądź też nadmiernym jedzeniem.
  • Zmęczenie, stany lękowe, ciągły stres, a także konflikty wśród współpracowników.

Jak radzić sobie z depresją po emigracji do Norwegii?

Zazwyczaj przystosowanie się do życia w nowym kraju zajmuje kilka miesięcy, po tym czasie przestajesz tęsknić i marzyć o powrocie. Jednak nie wszystkie osoby reagują w ten sam sposób, a stan psychiczny, zamiast się poprawiać, znacznie się pogarsza. Utrzymuje się przygnębienie, trudności z adaptacją, spada też poczucie pewności siebie. Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim udaj się do specjalisty, ponieważ te objawy mogą świadczyć o rozwinięciu się depresji. Wtedy skontaktuj się z psychologiem, psychoterapeutą lub psychiatrą – każdy z tych specjalistów może pomóc Ci w walce z depresją po emigracji do Norwegii.

Istnieją też inne sposoby, które mogą pozytywnie wpłynąć na Twój stan psychiczny, choć nie zastąpią leczenia u specjalisty. Sprawdź, jak możesz ułatwić proces adaptacji w nowym kraju i zadbać o swoje samopoczucie.

  • Znajdź wsparcie – postaraj się wyjść poza strefę własnego komfortu i nawiąż kontakt z sąsiadami, współpracownikami lub z innymi Polakami, którzy mieszkają w Norwegii.
  • Rozwijaj swoje zainteresowania – zapisz się na dodatkowe zajęcia związane z Twoim hobby lub zacznij naukę języka norweskiego w grupie, a to z pomoże Ci w zdobyciu nowych znajomych.
  • Prowadź zdrowy tryb życia – aktywność fizyczna i zdrowa dieta również mają duży wpływ na Twój stan psychiczny i mogą Ci pomóc w łatwiejszym poradzeniu sobie ze spadkiem nastroju po przeprowadzce do Norwegii. Nie zamykaj się w domu!

Depresja po wyprowadzce do Norwegii – gdzie szukać pomocy?

Jeśli nie wiesz, gdzie szukać specjalistów, to skontaktuj się z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji, która działa w Norwegii. Możesz też skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty. Innym rozwiązaniem jest psychiatra bądź psycholog z Polski, który pracuje online.

Jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy psychologicznej w Norwegii, możesz skorzystać ze specjalnej infolinii „Szybkiej pomocy psychiatrycznej (norw. Rask psykisk helsehjelp)”, która jest dostępna od poniedziałku do czwartku pod numerem: 909 62 096. W razie konieczności możesz zamówić tłumacza.

W Norwegii działają też inne infolinie, które oferują pomoc psychologiczną:

  • Ungteam – numer 947 90 627 jest skierowany do osób między 16. a 25. rokiem życia;
  • City changers – osoby między 13. a 24. rokiem życia mogą skorzystać z tego wsparcia, wystarczy wysłać SMS z hasłem „prat” (norw. rozmowa) na numer 2474.
- Polecamy -