-9.8 C
Oslo
czwartek, 16 maja, 2024
motty_kredyty norweskie

Trumny XXL w Norwegii – jak biznes pogrzebowy odzwierciedla społeczeństwo?

Jak relacjonuje NRK, kiedyś trumny większych rozmiarów były w Norwegii dostępne jedynie na specjalne zamówienie. Obecnie są już powszechne. Co nam to mówi o kondycji społeczeństwa w Norwegii? 

Niepokojące zmiany

Obecnie trumny XL lub nawet XXL nie są w Norwegii żadną nowością. Największy z dostępnych modeli jest aż o 28 centymetrów szerszy od tych standardowych. Posiada dodatkowo o wiele solidniejsze dno oraz więcej uchwytów. 

Lars Erik Svanholm, który jest kierownikiem zakładu pogrzebowego Svanholm & Vigdal w Trondheim uważa, że kiedyś taka zmiana byłaby nie do pomyślenia. Obecnie mniej więcej kilkukrotnie w ciągu tygodnia jego pracownicy przynoszą z magazynu trumny o rozmiarze XL, które są o 10 cm szersze od tych klasycznych. Natomiast średnio raz w miesiącu do pochówku wykorzystuje się największe z możliwych modeli.

Coraz popularniejsze w zakładach pogrzebowych stają się także specjalne dźwigi, które wykorzystuje się do przenoszenia ciała osoby zmarłej. Właściciel Svanholm & Vigdal w rozmowie z NRK przyznał, że pierwszy raz widział takie urządzenia podczas swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych – 12 lat temu. Nigdy nie podejrzewałby, że taka technologia będzie potrzebna w Norwegii. 

Także nosze używane w zakładach pogrzebowych są obecnie o wiele masywniejsze oraz szersze niż kiedyś i potrafią unieść nawet 250 kg. 

Obraz statystyk

Według danych FIH co 4 młody człowiek w Norwegii cierpi na nadwagę lub otyłość i nie jest to chwilowy trend, lecz stale rosnąca tendencja. Lekarzy najbardziej niepokoją dane związane z kondycją dzieci. Według statystyk od 15 do 20 % dzieci w Norwegii ma nadwagę lub otyłość.

otyłość w Norwegii
W Norwegii w ciągu ostatnich 40-50 lat odsetek osób dorosłych cierpiących na nadwagę lub otyłość wzrósł.

Największy wzrost wagi u dorosłych mężczyzn i kobiet w Norwegii odnotowano pod koniec ubiegłego tysiąclecia. Od tego czasu częstotliwość występowania nadwagi oraz otyłości wzrasta. Szacuje się, że obecnie około 21% kobiet i 25% mężczyzn w Norwegii mających 40-45 lat ma za wysoki współczynnik masy ciała.

Wśród zagrożeń, które wiążą się z nadwagą i otyłością lekarze uwzględniają m.in.: cukrzycę typu II, choroby układu krążenia, niektóre rodzaje raka i bezdech nocny. Według danych wysoki wskaźnik masy ciała, co roku przyczynia się do około 2 400 zgonów w Norwegii.

- Polecamy -