Właśnie uruchomiono najdłuższe na świecie podwodne połączenie elektroenergetyczne, łączące Wielką Brytanię i Norwegię. Rozwiązanie to umożliwia obydwu krajom współdzielenie się energią odnawialną.
725 km podwodnego połączenia elektroenergetycznego
Ideą North Sea Link jest wykorzystanie norweskiej energii wodnej i zasobów energii wiatrowej w Wielkiej Brytanii. W momencie gdy produkcja wiatrowa na Wyspach będzie w nadwyżce, a zarazem zapotrzebowanie na energię elektryczną niskie, system ten ułatwi również eksport prądu do Norwegii. Dzięki temu, jeśli zajdzie taka potrzeba, w krainie fiordów będzie możliwe oszczędzanie wody w zbiornikach elektrowni wodnych.
Podwodny kabel łączy wioskę Kvilldal, znajdującą się w południowo-zachodniej Norwegii z miastem Blyth, które usytuowane jest w północno-wschodniej Anglii. Połączenie będzie miało początkowo moc maksymalną rzędu 700 MW. W ciągu trzech miesięcy nastąpi wzrost do 1400 MW. Gdy import energii osiągnie pełnię mocy, będzie w stanie zasilić aż 1,4 mln domów.
Jak oświadczyła dyrektor norweskiego operatora energetycznego Statnett – Hilde Tonne – North Sea Link to przyszłościowy projekt, mający na celu ochronę klimatu. Norwegia, będąca krajem zasobnym w odnawialne źródła energii, może z łatwością przyczynić się do stopniowego ograniczania emisji dwutlenku węgla w Europie.
Jak twierdzą analitycy – Brytyjczycy, dzięki współpracy z Norwegią, będą w stanie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla aż o 23 miliony ton do 2030 roku.
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
Jak projekt North Sea Link wpłynie na ceny prądu w Norwegii?
Według norweskiego operatora podwodne połączenie może przyczynić się do podwyższenia cen prądu w Norwegii, jednak znacznie zwiększy dostępność energii w krainie fiordów i ograniczy nagłe skoki cen.
Inwestycja kosztowała łącznie 1,6 mld euro. Powstała we współpracy dwóch operatorów – norweskiego Statnett i brytyjskiego National Grid.
Jak stwierdziła Cordi O’Hara, prezes National Grid – „North Sea Link to naprawdę niezwykłe osiągnięcie inżynieryjne. Aby tak się stało, musieliśmy przejść przez góry, fiordy i Morze Północne. […] North Sea Link jest również doskonałym przykładem współpracy dwóch krajów […] w celu maksymalizacji zasobów energii odnawialnej dla obopólnych korzyści”.