-9.8 C
Oslo
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

W Norwegii już bez obostrzeń. Zniesiono obowiązek noszenia maseczek i izolacji

Premier Norwegii ogłosił na konferencji prasowej, że zostają zniesione restrykcje związane z pandemią koronawirusa. To oznacza, że nie trzeba już nosić maseczek ani zachowywać odpowiedniego dystansu. 

Podsumowanie sobotniej konferencji

W sobotniej konferencji uczestniczyli premier oraz minister zdrowia Norwegii, którzy razem przedstawili decyzję o zniesieniu obostrzeń. Przypomnieli, że wszystkie ustalenia są oparte na zaleceniach Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz Norweskiej Dyrekcji Zdrowia. 

„Pandemia koronawirusa nie stanowi już poważnego zagrożenia dla zdrowia większości z nas. Wirus omikron powoduje znacznie mniej poważną chorobę. Jesteśmy również dobrze chronieni przez szczepionki, dlatego usuwamy prawie wszystkie restrykcje, takie jak obowiązkowe noszenie maseczek czy izolację. Możemy wrócić do normalnego życia” – mówił premier Jonas Gahr Støre.

Wspomniano również, że przez zniesienie restrykcji, w najbliższym czasie może gwałtownie wzrosnąć liczba zakażeń i przyjęć w szpitalach, jednak większość pacjentów nie przechodzi już ciężko tej choroby i są szybciej wypisywani. 

„W najbliższych tygodniach wielu zostanie zakażonych i musimy się na to przygotować. Ale jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym wzrostem infekcji. […] nadal ważne jest przestrzeganie ogólnych zaleceń dotyczących kontroli infekcji. Jeśli jest jedna rzecz, w której wszyscy staliśmy się dobrzy podczas pandemii, to właśnie kontrola infekcji. Musimy iść dalej, kierując się zdrowym rozsądkiem” – przekazała minister zdrowia Ingvild Kjerkol. 

Zniesione obostrzenia oraz zalecenia 

Jakie restrykcje zostały ostatecznie zniesione 12 lutego?

  • Zasada zachowania dystansu (min. 1 m),
  • Obowiązek noszenia maseczki,
  • Zasada poddaniu się izolacji,
  • Zniesienie obowiązku rejestracji i przedstawienia negatywnego testu przed wjazdem do Norwegii (jedynym wyjątkiem jest Svalbard. Tutaj opieka medyczna jest ograniczona, dlatego utrzymano zasadę obowiązkowych testów przed przyjazdem do tego miejsca),
  • Dzieci i uczniowie nie muszą się testować, jeśli mają objawy. 

Jednocześnie przedstawiciele rządu wymienili kilka zaleceń – testowanie tych osób, które mają objawy. Poddanie się samoizolacji przez 4 dni (to zalecenie może zostać zmienione w najbliższym czasie). Chore dzieci i uczniowie mogą zostać w domu lub chodzić do szkoły, jeśli nie mają gorączki przez 24 godziny. 

To jeszcze nie koniec

Mimo że obostrzenia zostały zniesione, to na konferencji zaznaczono, że pandemia jeszcze się nie skończyła. Dlatego rząd opracowuje strategię na kolejne możliwe fale oraz nowe warianty wirusa. Nowy plan ma zostać przedstawiony wiosną tego roku.

- Polecamy -