-9.8 C
Oslo
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

200 mln NOK – tyle kosztowało Norwegów zamknięcie granic dla zagranicznej siły roboczej

Według informacji przekazanej przez NAV w komunikacie prasowym, łączna suma rekompensat dla imigrantów, którzy nie mogli wjechać do Norwegii podczas pandemii wyniosła 200 mln NOK. Dane dotyczą wniosków składanych od końca stycznia do końca czerwca. 

Łącznie 4 300 wniosków

System odszkodowań dla zagranicznych pracowników powstał pod koniec stycznia tego roku. Więcej na ten temat pisaliśmy także w naszym niedawnym artykule – Pracownik osobiście może już złożyć do NAV wniosek o rekompensatę za brak dochodu.

Jak dotąd NAV rozpatrzyło łącznie około 4 300 wniosków. Średnia suma odszkodowania wyniosła 46 100 NOK.

Z programu rekompensat skorzystali prawie wyłącznie mężczyźni – ich odsetek dotyczył aż 99% rozpatrzonych wniosków. Najczęściej były to osoby w wieku od 30 do 50 lat.

Największy odsetek Polaków

Jak donosi NAV – największą grupą, która jak dotąd otrzymała odszkodowania, byli Polacy. Do końca czerwca pozytywnie rozpatrzono aż 1 700 wniosków, które dotyczyły polskich obywateli. Łączna suma odszkodowania dla tej nacji wyniosła w sumie 72 mln NOK.

Tuż za polskimi obywatelami znaleźli się Szwedzi. Ich 1 100 wniosków wiązało się z odszkodowaniem równym 56 mln NOK.

Na trzecim miejscu uplasowali się z kolei Litwini. Ich grupa, licząca 800 osób, otrzymała w sumie 32 mln NOK rekompensaty.

Przypomnijmy, że to pracodawcy (według założeń programu) są zobowiązani do wypłacenia odszkodowania pracownikom, którzy utracili możliwość zarobku w wyniku surowej polityki wjazdowej podczas pandemii. Dopiero po wypłacie rekompensaty dla pracownika osoba zatrudniająca musiała wnioskować do NAV o zwrot swoich kosztów.

Obecnie wnioski mogą składać sami pracownicy samodzielnie i bez obligowania do udziału w całym procesie swojego pracodawcy. Odnośnik do formularza załączamy tutaj.

Wypłaty wynoszą 70% kwoty, którą można uzyskać z zasiłku chorobowego. Maksymalna miesięczna kwota odszkodowania wynosi z kolei 35 472 NOK.

- Polecamy -