poniedziałek, 2 grudnia, 2024

200 mln NOK – tyle kosztowało Norwegów zamknięcie granic dla zagranicznej siły roboczej

Według informacji przekazanej przez NAV w komunikacie prasowym, łączna suma rekompensat dla imigrantów, którzy nie mogli wjechać do Norwegii podczas pandemii wyniosła 200 mln NOK. Dane dotyczą wniosków składanych od końca stycznia do końca czerwca. 

Łącznie 4 300 wniosków

System odszkodowań dla zagranicznych pracowników powstał pod koniec stycznia tego roku. Więcej na ten temat pisaliśmy także w naszym niedawnym artykule – Pracownik osobiście może już złożyć do NAV wniosek o rekompensatę za brak dochodu.

Jak dotąd NAV rozpatrzyło łącznie około 4 300 wniosków. Średnia suma odszkodowania wyniosła 46 100 NOK.

Z programu rekompensat skorzystali prawie wyłącznie mężczyźni – ich odsetek dotyczył aż 99% rozpatrzonych wniosków. Najczęściej były to osoby w wieku od 30 do 50 lat.

Największy odsetek Polaków

Jak donosi NAV – największą grupą, która jak dotąd otrzymała odszkodowania, byli Polacy. Do końca czerwca pozytywnie rozpatrzono aż 1 700 wniosków, które dotyczyły polskich obywateli. Łączna suma odszkodowania dla tej nacji wyniosła w sumie 72 mln NOK.

- reklama -

MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT

Wysyłamy Twój wniosek kredytowy do 20 banków, które następnie konkurują ze sobą, aby zaoferować Ci najlepszą ofertę pożyczki. Pozwól nam wykonać całą pracę! Zaoszczędź czas i pieniądze. Zawnioskuj o kredyt gotówkowy lub refinansowy u nas.
Ile chcesz pożyczyć?
,-
Wybierz okres spłaty
lat
Wyślij wniosek
Låner du 100 000 kr over 5 år, koster det 37 120 kroner hvis den effektive renten er 14,15 %.
Det vil si at det totale lånebeløpet
for disse 5 årene er 137 120 kroner. Hvilken rente du får, gjenstår å se. Nominell rente varierer fra 6 % til 23 %.

Tuż za polskimi obywatelami znaleźli się Szwedzi. Ich 1 100 wniosków wiązało się z odszkodowaniem równym 56 mln NOK.

Na trzecim miejscu uplasowali się z kolei Litwini. Ich grupa, licząca 800 osób, otrzymała w sumie 32 mln NOK rekompensaty.

Przypomnijmy, że to pracodawcy (według założeń programu) są zobowiązani do wypłacenia odszkodowania pracownikom, którzy utracili możliwość zarobku w wyniku surowej polityki wjazdowej podczas pandemii. Dopiero po wypłacie rekompensaty dla pracownika osoba zatrudniająca musiała wnioskować do NAV o zwrot swoich kosztów.

Obecnie wnioski mogą składać sami pracownicy samodzielnie i bez obligowania do udziału w całym procesie swojego pracodawcy. Odnośnik do formularza załączamy tutaj.

Wypłaty wynoszą 70% kwoty, którą można uzyskać z zasiłku chorobowego. Maksymalna miesięczna kwota odszkodowania wynosi z kolei 35 472 NOK.

- reklama -
- Polecamy -