-9.8 C
Oslo
wtorek, 23 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Jak przygotować się do rozmowy o pracę w Norwegii – 4 porady

Zanim rozpoczniesz pracę w Norwegii, musisz przejść proces rekrutacyjny. Pierwszym etapem jest aplikowanie, ale największą trudnością dla wielu osób jest moment, kiedy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie i zdobyć upragnioną pracę w kraju fiordów? Przekonaj się, jak przygotować się do rozmowy o pracę w Norwegii, aby zakończyła się pozytywnie.

Skuteczna rozmowa o pracę w Norwegii – Jak przygotować się do rozmowy o pracę w Norwegii?

Zanim wyruszysz na rozmowę kwalifikacyjną w Norwegii, poświęć kilka godzin na odpowiednie przygotowanie się. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę? Oto 4 porady, dzięki którym zwiększysz swoje szanse na zdobycie pracy w Norwegii.

  1. Poczytaj o firmie, dla której chcesz pracować –  zanim wyruszyć na rozmowę o pracę w Norwegii, poświęć kilka chwil na to, aby dowiedzieć się o takich kwestiach jak – czym specjalizuje się firma, jaka jest jej misja i wizja. Warto poczytać także o wartościach, którymi kieruje się firma.
  2. Przygotuj profesjonalne CV i list motywacyjny – kolejnym zadaniem, o jakim nie możesz zapomnieć, jest stworzenie CV oraz listu motywacyjnego, które będę indywidualnie dopasowane do stanowiska. Koniecznie zapisz wykształcenie, doświadczenie i umiejętności, które mogą być przydatne podczas pracy w norweskiej firmie.
  3. Przygotuj się na kilka najczęściej pojawiających się pytań – zapisz sobie na kartce odpowiedzi na pytania, które często są zadawane podczas rozmowy o pracę w Norwegii. Dzięki temu nawet podczas chwili dużego stresu, z łatwością odpowiesz na fundamentalne pytania. W dalszej części tego artykułu poznasz 5 najczęściej zadawanych pytań podczas rozmów kwalifikacyjnych w kraju fiordów.
  4. Zrób próbę generalną – jeśli to jedna z pierwszych rozmów o pracę w Norwegii, poproś kogoś bliskiego o to, aby przeprowadził z Tobą próbną rozmowę. Dzięki temu przećwiczysz nie tylko odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, ale też język obcy. Zazwyczaj rozmowy kwalifikacyjne w Norwegii odbywają się w języku norweskim, ale czasem zdarza się też, że firmy chętnie zatrudniają pracowników porozumiewających się w języku angielskim.

5 pytań, które na pewno usłyszysz na rozmowie o pracę w Norwegii

Jakie jest Twoje doświadczenie zawodowe na takim stanowisku?

Zapewne rekruter poprosi Cię o to, abyś opowiedział lub opowiedziała o sobie. Może też od razu zadać Ci pytanie o to, jakie masz doświadczenie związane z pracą na danym stanowisku. Przejrzyj swoje CV i wynotuj sobie nazwy firm, w którym nabyłeś lub nabyłaś wymagane doświadczenie. Najlepiej opisz pokrótce, jakie były Twoje obowiązki i czym kierowałeś lub kierowałaś się podczas wykonywania obowiązków zawodowych.

Jakie są Twoje mocne i słabe strony?

To jedno z najczęściej pojawiających się pytań niezależnie od tego, na jakie stanowisko aplikujesz. Jednak mimo tego, wiele osób po prostu nie wie, jak powinno się na nie odpowiedzieć.

Rekruter poprzez to pytanie sprawdza Twoją samoocenę. Bądź szczery i naturalny, ale nie podawaj słabych stron, które mogłyby utrudniać pracę na stanowisku, na jakie aplikujesz. Jako słabą stronę możesz powiedzieć, że np. jesteś bardzo krytyczny wobec siebie, musisz sprawdzić wszystko dwa razy czy też nie zawsze odpowiednio ufasz swoim umiejętnościom. Takie słabe strony nie powinny zostać negatywnie potraktowane.

Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?

Pamiętasz, jak pisaliśmy o tym, że warto uzyskać jak najwięcej informacji na temat firmy przed pójściem na rozmowę o pracę w Norwegii? Gdy rekruter zada Ci pytanie „dlaczego chcesz pracować w naszej firmie”, to zdobyta wcześniej wiedza może bardzo się przydać. Koniecznie pochwal się informacjami, które wzbudziły Twoje zainteresowanie na temat firmy, wskaż, jakie wartości i misja firmy są dla Ciebie niezwykle cenne.

Czy potrafisz radzić sobie w sytuacjach stresujących?

Niemal każda praca wymaga radzenia sobie z presją i stresem. Dlatego też zapewne rekruter będzie zainteresowany tym, jak radzisz sobie w sytuacjach dużego stresu. To szczególnie ważne, gdy Twoja praca wiąże się z kontaktem z klientami czy partnerami biznesowymi. Koniecznie zapewnij, że potrafisz poradzić sobie w sytuacjach odpowiedzialnych i gdy trzeba szybko podjąć najlepszą decyzją, a stres motywuje Cię do działania.

Czy planujesz na stałe zamieszkać w Norwegii?

Obcokrajowcy mogą często spotkać się z pytaniem na temat tego, czy wiążą swoją przyszłość z Norwegią. Pracodawca czy rekruter może zapytać Cię też o to, gdzie widzisz siebie za 5 lat. Ta odpowiedź będzie dla niego odpowiedzią, czy wiążesz swoją przyszłość zawodową z Norwegią, czy też szukasz tymczasowej pracy i wkrótce planujesz powrót do Polski.

Rozmowa o pracę w Norwegii – jakie dokumenty warto zabrać ze sobą?

Pamiętaj, aby na rozmowę o pracę zabrać ze sobą poniższe dokumenty przetłumaczone na język norweski:

  • CV,
  • list motywacyjny;
  • świadectwo pracy czy inne dokumenty potwierdzające doświadczenie zawodowe;
  • certyfikaty, dyplomy i inne dokumenty, które potwierdzą Twoje kwalifikacje i uprawnienia.

Wiesz już, jak przygotować się do rozmowy o pracę w Norwegii. Teraz pozostaje tylko poćwiczyć jej przebieg z kimś znajomym, zebrać odpowiednie dokumenty i zawalczyć o nowe stanowisko. Trzymamy kciuki za Twój sukces!

- Polecamy -