-9.8 C
Oslo
wtorek, 23 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Polskie wątki w norweskiej kulturze

Osiągnięcia polskich twórców za granicą zawsze cieszą. Bycie docenianym w takich krajach, jak USA, Wielka Brytania, Niemcy, Francja czy nawet Chiny uznawane jest za sukces. Jednak często nie doceniamy, jak duży wkład ma wielu polskich twórców w dziedzinie literatury, sztuki czy kina w nieco mniej znanych krajach spoza ogólnoprzyjętego TOPu. Do takich państw należy norweska kultura, w której docenia i zauważa się Polaków. Przekonaj się, jak wiele wspólnego mają nasi rodacy z krajem potomków Wikingów.

Współczesna norweska kultura i Polacy

Nie potrafisz wymienić znanych i cenionych Polaków, którzy na co dzień mieszkają w Norwegii? Oto kilka osób, które szczególnie chcielibyśmy wyróżnić. Na pewno należy wyróżnić Janinę Januszewską-Skreiberg autorkę książek, gorliwą patriotkę i komentatorkę kontaktów polsko-norweskich.

Na uwagę zasługuje również Nina Witoszek – profesor historii idei na Uniwersytecie w Oslo i autorka powieści napisanych w języku angielskim. Oznaczona najwyższym intelektualnym wyróżnieniem w Norwegii, czyli „Orderem Wolności”.

Na szczególną uwagę zasługuje też fakt, że nasza polska noblistka Olga Tokarczuk wygłosiła na Uniwersytecie w Oslo sympozjum o prawach człowieka i prawach naturalnych. Otrzymała także tytuł profesora honorowego. Jak sama przyznaje inspiruje się filozofią Arne Næss – cenionego, norweskiego myśliciela.

Wybitni Polacy w Norwegii

Od 2010 roku w Konserthus w Sztokholmie odbywa się prestiżowa gala „Wybitny Polak”, podczas której statuetki otrzymują zasłużeni dla norweskiej kultury Polacy. Konkurs dzieli się na kilka kategorii – biznes, kultura, nauka, osobowość, młody Polak. Do tego wręczane są specjalne wyróżnienia dla zasłużonych Polaków w Norwegii, aby pokazać, że polska i norweska kultura łączą się na swój sposób.

Polska w norweskich książkach

Wśród książek wydawanych w Norwegii również nie brakuje polskich akcentów. Wielu autorów pochodzących z Polski chętnie pisze o swoich doświadczeniach i połączeniach pomiędzy Norwegią i Polską.

Doskonale przedstawiają, co łączy Polaków z naszymi północnymi sąsiadami książki „Od Ibsena do Twardowskiego. Polsko-norweskie pejzaże kulturalne” i „Sercem w dwóch krajach. Norwesko-polskie pejzaże kulturalne” autorstwa Janiny Januszewskiej-Skreiberg. Tutaj możesz dostrzec, jak norweska kultura wspaniale przenika się z polską.

Dla Polaków mieszkających w Norwegii pozycją obowiązkową jest książka, o której głośno w ostatnich miesiącach. Chodzi o tytuł „Nie jestem Twoim Polakiem” autorstwa Ewy Sapieżyńskiej. To słodko-gorzki sposób postrzegania emigrantów w Norwegii. Książkę doceniła Rada Kultury w Norwegii. Ma ona zostać dostarczona do bibliotek w całym kraju, aby pomóc w walce z uprzedzeniami i rasizmem.

Norweska kultura w połączeniu z polskimi akcentami

Zwróć uwagę także na liczne połączenia na linii norwesko-polskiej. Pojawiają się one od lat. Warto cofnąć się nieco w czasie i przypomnieć o przyjaźni, która łączyła Fryderyka Chopina i Thomasa Tellefsena. Uczniem naszego wybitnego pianisty był utalentowany norweski pianista Thomas Tellefsen. Był on w bliskich relacjach z Polakiem, a po jego śmierci przejął jego uczniów.

Wróćmy jednak do lat współczesnych. Dziś coraz chętniej norwescy studenci decydują się na studiowanie na polskich uczelniach artystycznych. W gronie znanych absolwentów jest norweski kompozytor Arne Nordheim, Mona J. Hoel autorka filmu „Kiedy noce robią się długie” i Haakon Sandoy – reżyser polsko-norweskiego filmu „Dagny”.

Doskonałym przykładem wsparcia na linii norwesko-polskiej jest też ruch społeczny, który wspierał polską „Solidarność”. Szczególnie wyróżnił się tutaj norweski piosenkarz Jorn Simen Overli, który propagował twórczość Jacka Kaczmarskiego oraz promował podczas swoich koncertów „Solidarność”. W tym okresie w całym kraju odbyły się także liczne imprezy i wystawy, których organizatorami byli zarówno polscy, jak i norwescy artyści.

- Polecamy -