Węgry tracą możliwość skorzystania z 2,3 mld NOK, które przeznaczone miały być dla nich w ramach funduszy norweskich i EOG. Powodem tej decyzji jest brak porozumienia w kwestii sposobu zarządzania pieniędzmi ze środków EOG.
Nieudane negocjacje z Węgrami
Negocjacje na temat sposobu wykorzystania 2,3 mld NOK, które zarezerwowane były dla Węgier – trwały już od 2016 roku.
Do 21 lipca 2021 Węgry miały czas na to, by powołać niezależnego od władz operatora Funduszu Społeczeństwa Obywatelskiego. Tak się jednak nie stało.
W związku z tym pieniądze z funduszy norweskich i EOG, które trafić miały na Węgry, zostały zawieszone.
„Jako darczyńcy mamy niezbywalny wymóg wobec wszystkich 15 krajów-odbiorców, aby Fundusz Społeczeństwa Obywatelskiego był zarządzany niezależnie od władz. Węgry zaakceptowały to, ale nie były w stanie zaakceptować, że kontrakt powinien otrzymać najlepiej wykwalifikowany operator funduszu […]” – mówi w komunikacie prasowym Ine Eriksen Søreide – norweska minister spraw zagranicznych.
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
Brak niezależnego operatora funduszy
Każde państwo otrzymujące darowiznę musi dokonać wyboru swojego niezależnego operatora funduszu, który będzie dysponował pieniędzmi od krajów-darczyńców na rzecz społeczności obywatelskiej kraju-beneficjenta. Funkcja ta podlega otwartemu naborowi oraz szeregom ocen i rankingów pod kątem m.in. kompetencji oraz doświadczenia.
Fundusze norweskie i EOG rozdysponowały w latach 2014-2021 łącznie około 30 miliardów NOK, które rozdzielono pomiędzy 15 krajów.
Ich nadrzędnym celem jest niwelowanie różnic społecznych i ekonomicznych w państwach, dla których pieniądze są przeznaczane.
Spodobał Ci się ten temat? W ostatnim czasie pisaliśmy także na temat funduszy norweskich i EOG przewidzianych dla Polski. Link znajdziesz poniżej.