-9.8 C
Oslo
czwartek, 16 maja, 2024
motty_kredyty norweskie

Fundusze norweskie i EOG – Norwegia wycofuje swoje wsparcie finansowe dla Węgier

Węgry tracą możliwość skorzystania z 2,3 mld NOK, które przeznaczone miały być dla nich w ramach funduszy norweskich i EOG. Powodem tej decyzji jest brak porozumienia w kwestii sposobu zarządzania pieniędzmi ze środków EOG. 

Nieudane negocjacje z Węgrami

Negocjacje na temat sposobu wykorzystania 2,3 mld NOK, które zarezerwowane były dla Węgier – trwały już od 2016 roku. 

Do 21 lipca 2021 Węgry miały czas na to, by powołać niezależnego od władz operatora Funduszu Społeczeństwa Obywatelskiego. Tak się jednak nie stało.

W związku z tym pieniądze z funduszy norweskich i EOG, które trafić miały na Węgry, zostały zawieszone.

„Jako darczyńcy mamy niezbywalny wymóg wobec wszystkich 15 krajów-odbiorców, aby Fundusz Społeczeństwa Obywatelskiego był zarządzany niezależnie od władz. Węgry zaakceptowały to, ale nie były w stanie zaakceptować, że kontrakt powinien otrzymać najlepiej wykwalifikowany operator funduszu […]” – mówi w komunikacie prasowym Ine Eriksen Søreide – norweska minister spraw zagranicznych.

Brak niezależnego operatora funduszy

Każde państwo otrzymujące darowiznę musi dokonać wyboru swojego niezależnego operatora funduszu, który będzie dysponował pieniędzmi od krajów-darczyńców na rzecz społeczności obywatelskiej kraju-beneficjenta. Funkcja ta podlega otwartemu naborowi oraz szeregom ocen i rankingów pod kątem m.in. kompetencji oraz doświadczenia.

Fundusze norweskie i EOG rozdysponowały w latach 2014-2021 łącznie około 30 miliardów NOK, które rozdzielono pomiędzy 15 krajów.

Ich nadrzędnym celem jest niwelowanie różnic społecznych i ekonomicznych w państwach, dla których pieniądze są przeznaczane.

Spodobał Ci się ten temat? W ostatnim czasie pisaliśmy także na temat funduszy norweskich i EOG przewidzianych dla Polski. Link znajdziesz poniżej.

- Polecamy -