-9.8 C
Oslo
wtorek, 23 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Wsparcie finansowe dla Polaków w Norwegii

Norwegia to kraj, który oferuje liczne wsparcia finansowe. Często mogą z niego skorzystać także obcokrajowcy – w tym Polacy. Twoja sytuacja uległa pogorszeniu? Masz dzieci i chcesz uzyskać pieniądze, które podniosą jakość życia Twojej rodziny? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów, które zapewniają wsparcie finansowe dla Polaków w Norwegii.

Z jakiego wsparcia finansowego w Norwegii mogą skorzystać Polacy?

Stypendia dla studentów

Jesteś Polakiem i studiujesz w Norwegii? W takim razie możesz ubiegać się o różne stypendia i granty, które umożliwią Ci naukę w kraju fiordów. Sprawdź, z jakiego wsparcia finansowanego w Norwegii możesz skorzystać.

  • Travel Grant – wynosi ok. 2 tys. NOK i ma na celu pokrycie kosztów podróży do Norwegii.
  • Board and Lodging Grant – wynosi ok. 11 tys. NOK i jest przyznawane na zadomowienie się w Norwegii.
  • Stypendia socjalne i za dobre wyniki w nauce – mogą z nich skorzystać zarówno Norwedzy, jak i rezydenci oraz zagraniczni studenci.
  • Stypendia naukowe – Forskningsrad, czyli Norweska Rada Naukowa przyznaje szereg stypendiów dla studentów m.in. z Polski.

Pożyczki i kredyty

Kolejną formą wsparcia dla Polaków w Norwegii są pożyczki i kredyty, które pozwolą na finansowanie zakupu nieruchomości, samochodów czy wyjazdów. Kredyty mogą zaciągnąć osoby, które mają zdolność kredytową, ukończyły 23. rok życia, mają konto w norweskim banku i spełniają pozostałe wymogi postawione przez norweskie banki. Możesz też zdecydować się na kartę kredytową – teoretycznie może ją otrzymać każda, pełnoletnia osoba.

Jakie kredyty są najpopularniejsze w Norwegii? Oto kilka przykładów:

  • kredyt konsumencki – możesz go wykorzystać na dowolny cel;
  • kredyt hipoteczny – możesz uzyskać finansowanie w wysokości do 85% rynkowej wartości nieruchomości;
  • karta kredytowa – możesz uzyskać kartę, której limit wynosi do 150 tys. NOK.

Świadczenia socjalne w Norwegii – wsparcie finansowe dla Polaków w Norwegii

Czy Polacy mogą starać się o świadczenia socjalne w Norwegii? Tak, jeśli spełnią takie warunki, jak – płacą podatki w Norwegii oraz są członkami norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Niektóre rodzaje świadczeń socjalnych związane są z odrębnymi wymaganiami, jakie trzeba spełnić, dlatego warto dowiedzieć się, kto może ubiegać się o konkretne świadczenie w NAV.

Poniżej przedstawiamy listę świadczeń z NAV. Sprawdź, na jakie wsparcie finansowe dla Polaków w Norwegii możesz liczyć:

  • Emerytury i renty – należy pracować w Norwegii ponad 3 lata oraz zbierać kapitał emerytalny w norweskim systemie ubezpieczeń społecznych.
  • Becikowe – to forma zasiłku socjalnego przyznawanego jednorazowo matkom po narodzinach dziecka. Jego wartość wynosi 84 720 NOK (czyli ok. 39 472,96 zł).
  • Zasiłki chorobowe – przysługują osobom, które nie mogą pracować z powodu choroby lub urazu. Przez to są aktualnie niezdolne do pracy.
  • Zasiłek ciążowy – kolejne wsparcie finansowe dla Polaków w Norwegii przysługuje kobietom, które z powodu zagrożenia ciąży rezygnują z wykonywania pracy.
  • Zasiłki dla wdów i sierot.
  • Zapomogi finansowe – to wsparcie finansowe m.in. dla Polaków w Norwegii, którzy są w trudnej sytuacji finansowej.
  • Zasiłki dla bezrobotnych – otrzymujesz go max. przez 104 tygodnie po zakończeniu umowy. Wysokość zasiłku wynosi 62,4% ostatniego wynagrodzenia.
  • Zasiłki mieszkaniowe – czyli tzw. bostøtte, jest przeznaczony dla osób, które borykają się z wysokimi kosztami mieszkaniowymi.
  • Zasiłki pogrzebowe – to maksymalnie 23 337 NOK, czyli ok. 10 872,99 zł.
  • Zasiłek opiekuńczy – przysługuje na dzieci w wieku 13-23 miesiące.
  • Zasiłki opiekuńcze dla opiekunów chorych członków rodziny.
  • Zasiłek rodzinny – przyznawany jest na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia, przy czym opiekun musi być członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Od 1 marca 2023 zasiłek na dziecko w wieku 0-6 lat wynosi 1 723 NOK. Z kolei na dziecko w wieku 6-18 lat to 1 083 NOK. Jeśli samotnie wychowujesz dziecko, możesz skorzystać także z rozszerzonego zasiłku w wysokości 2 489 NOK.
  • Zasiłek rodzicielski – to norweski odpowiednik polskiego zasiłku macierzyńskiego. Można otrzymać do 59 tygodni płatnego urlopu, wynosi on 100% wynagrodzenia.

Inne wsparcie finansowe dla Polaków w Norwegii

Na jakie jeszcze wsparcie finansowe mogą liczyć Polacy w Norwegii? Jeśli masz dziecko poniżej 6. roku życia, na pewno przydatne będzie dofinansowanie przedszkola. Pomocna może okazać się także jednorazowa zapomoga dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Wystarczy udać się do NAV, czyli Norweskiego Urzędu Pracy i Pomocy Społecznej, aby poinformować o swoich aktualnych przychodach i wydatkach, na podstawie których zostanie wyliczone świadczenie.

Podsumowanie

Wsparcie finansowe dla Polaków w Norwegii może przyjmować różne formy. Dostępne są zarówno zasiłki, jak i stypendia, granty, a także pożyczki i kredyty. Dzięki temu bez względu na to, czy znajdujesz się w trudnej sytuacji finansowej, czy też potrzebujesz dodatkowych środków na zakup nieruchomości, to znajdziesz odpowiednią formę wsparcia. Skontaktuj się z bankiem, NAV lub innymi instytucjami, aby uzyskać wsparcie.

- Polecamy -