-9.8 C
Oslo
wtorek, 21 maja, 2024
motty_kredyty norweskie

Już niedługo we Fredrikstad ruszy Polske Filmdager

Polske Filmdager to święto sztuki polsko-norweskiej. Podczas imprezy będzie można obejrzeć filmy i wystawy, wziąć udział w warsztatach oraz posłuchać koncertów. 

Krótka historia festiwalu

Polske Filmdager odbywa się regularnie od 2019 roku i cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków mieszkających w Norwegii. Wydarzenie jest organizowane we współpracy z polską ambasadą w Oslo oraz gminą Fredrikstad. Tegoroczna 3. edycja zacznie się już w poniedziałek 10 października i potrwa przez cały tydzień!

Co przygotowano dla odwiedzających?

Wśród atrakcji jest wystawa pt. „Bestiariusz Lema według Mroza”. Zaprezentowane zostaną na niej rysunki grafika Daniela Mroza, które przedstawiają wyobrażenia postaci z „Bajek robotów” oraz „Cyberiady” Stanisława Lema. 

Nie zabraknie też zabaw dla dzieci i ich rodziców. Przygotowano dla nich warsztaty familijne „Kameleonie! Zapytaj mnie kim jestem?” opowiadające o tożsamości i potrzebie jej odnalezienia. Zajęcia będą prowadzone w języku polskim i norweskim.

Wielbiciele filmów będą mogli oglądać polskie produkcje, w tym klasykę kina, m.in.  „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego czy „Pasażerkę” Andrzeja Munka. Dzieci również zobaczą kilka animacji wybranych specjalnie dla nich. Ponadto wyświetlony zostanie szwedzki film „Skarb rodu Arne” z 1919 roku z muzyką na żywo. Na zakończenie festiwalu zaplanowano koncert w Cosmopolite Scene w Oslo „Voices from the green planet”, który odbędzie się 22 października. 

Jak zdobyć bilety?

Bilety na Polske Filmdager są darmowe, chętni mogą je odbierać w kasie kina Fredrikstad od 7 października. Jeśli mieszkasz poza tą miejscowością, to wejściówki możesz zarezerwować przez profil Polske Filmdager na Facebook’u. Jedynym wydarzeniem, za które trzeba zapłacić, jest koncert w Oslo.

- Polecamy -