15.1 C
Oslo
poniedziałek, 2 października, 2023
motty_kredyty norweskie

Naukowcy biją na alarm – stan norweskiej tundry jest niepokojący

Raport Norweskiej Agencji Środowiska uwidacznia szereg niepokojących zmian z obrębie norweskiej tundry, która rozciąga się na terenie Svalbardu i Finnmarku. Jak badacze ocenili stan tego ekosystemu w Norwegii?

Echo zmian klimatycznych

Tundrą określa się pozbawione drzew północne obszary globu, w których występuje wieczna zmarzlina, której górne warstwy topnieją jedynie w czasie lata.

W rozmowie z NRK Åshild Ønvik Pedersen kierujący pracami nad raportem przyznał, że ten unikatowy ekosystem stoi obecnie w obliczu zagrożenia. Według badacza – „Zmiany klimatyczne są w pełnym rozkwicie tutaj, w Arktyce. Zachodzą poważne zmiany w środowisku naturalnym”.

norweska tundra
Źródło: Wikimedia Commons

Według naukowców krąg polarny to najbardziej zagrożony zmianami środowiskowymi obszar na naszym globie. W związku z tym grupa 20 naukowców z Framsenteret w Tromsø postanowiła dokładnie przeanalizować ten temat przy użyciu najnowszych technologii badawczych i metodologicznych. Dzięki temu powstał raport, będący pierwszą tego typu przekrojową oceną stanu norweskiej tundry. Jego wyniki opublikowano we wtorek.

Najpoważniejsze anomalie

Jak twierdzi Pedersen najpoważniejszym problemem jest odnotowana w tym obszarze ponadprzeciętnie wysoka temperatura.

Tę anomalię i jej wpływ na środowisko badacz tłumaczy w następujący sposób – „Mamy wieczną zmarzlinę, która jest podgrzewana i rozmrażana, co oznacza zmiany w glebie. Wtedy nie ma już lodu morskiego, więc zwierzęta nie mogą już przemieszczać się między odizolowanymi obszarami”. Co za tym idzie – zmiany w nieożywionej strukturze tundry, określanej mianem abiotycznej, mają poważny wpływ na gatunki zwierząt, które zasiedlają norweską tundrę.

Naukowcy zaobserwowali coraz mniejszą ilość lemingów, będących małymi gryzoniami, niektórych gatunków ptaków (np. pardw) oraz drapieżników charakterystycznych dla krajobrazu północnej Norwegii – lisów górskich oraz sów śnieżnych.

Według badaczy najbardziej zagrożonym obszarem jest obecnie tundra w Finnmarku. Jednocześnie ostrzegają, że w najbliższym czasie niezbędne będzie wybranie odpowiednich środków ratujących północne ekosystemy. Jednak z racji tego, że środowisko zmienia się gwałtownie, naukowcy podkreślają, że ustalenie konkretnych celów w kwestii zarządzania może być dużym wyzwaniem najbliższej przyszłości.

- Polecamy -