11.4 C
Oslo
środa, 12 czerwca, 2024
motty_kredyty norweskie

Norweski sąd odmówił ekstradycji polskiego obywatela. Powód? „Zły stan praworządności”

Pod koniec października sąd okręgowy w Vestfold odmówił Polsce wydania oskarżonego o przestępstwa narkotykowe. Decyzję uzasadniono tym, że mogą zostać naruszone zasady sprawiedliwego procesu.

Kim jest podejrzany?

Mężczyzna to 34-letni Polak, który jest podejrzany o posiadanie narkotyków, broni bez zezwolenia i amunicji. W 2020 roku Polska wystawiła za nim Europejski Nakaz Aresztowania (ENA).

Odmowa ekstradycji

Sąd okręgowy w Vestfold uznał, że wszystkie warunki ENA spełniono, ale nie wyda Polsce skazanego ze względu na pogarszającą się sytuację w polskim sądownictwie. W orzeczeniu zaznaczono, że wydanie skazanego w takich okolicznościach będzie złamaniem norweskiej konstytucji. 

Sama decyzja sądu w Vestfold jest niezgodna z postanowieniem norweskiego Sądu Najwyższego. W marcu 2020 roku orzekł, że muszą pojawić się konkretne przykłady nierzetelnego procesu, a nie samo „ryzyko”. 

Komentarz byłego wiceministra 

Michał Wójcik, były wiceminister sprawiedliwości skomentował to postanowienie na swoim Twitterze: „Norweski sąd odmówił ekstradycji do Polski podejrzanego o przestępstwa narkotykowe z powodu rzekomego braku praworządności. Jednocześnie z Norwegii, jako praworządnego kraju, tylko od 2019 roku uciekło do Polski kilkanaście rodzin norweskich, szukając z dziećmi schronienia”.

- Polecamy -