-9.8 C
Oslo
wtorek, 16 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Norweżki nie zgodziły się grać w skąpym bikini – ukarano je grzywną w wysokości 1 500 €

Norweska drużyna została ukarana podczas Mistrzostw Europy w piłce ręcznej plażowej grzywną w wysokości 1 500 euro. Powodem było noszenie „nieodpowiedniego stroju”. 

Kontrowersje wokół stroju

Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej plażowej odbywały się w bułgarskiej Warnie. To właśnie podczas nich Norweżki rozegrały w zeszły weekend mecz o brązowy medal z reprezentacją Hiszpanii. Skandynawki zdecydowały się jednak zagrać w innym stroju niż ich rywalki.

I to właśnie z tego powodu Europejska Federacja Piłki Ręcznej (EHF) postanowiła nałożyć na norweską drużynę grzywnę w wysokości 1 500 €. W przeliczeniu jest to 150 € na każdą zawodniczkę.

Norweskie zawodniczki w spodenkach
Za właśnie taki strój Norweżki zostały ukarane grzywną w wysokości 1 500 euro.
[Zdjęcie: Związek Piłki Ręcznej/Aftenposten]

Według oficjalnych wytycznych IHF (Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej) zawodniczki mają obowiązek startować w majtkach od bikini. Tymczasem Norweżki zdecydowały się na krótkie, niebieskie spodenki. Tym samym zawodniczki złamały przepisy, dotyczące strojów sportowych. 

„To powinien być wolny wybór”

W obronie zawodniczek stanął prezes Norweskiego Związku Piłki Ręczne – Kåre Geir Lio. Zaoferował pokrycie kosztów grzywny oraz mocno skrytykował decyzję EHF. 

Jak stwierdził – „To powinien być wolny wybór w standardowych ramach. Najważniejsze jest posiadanie stroju, z którym sportowcy czują się komfortowo”.

Na temat stroju szczypiornistek plażowych od dłuższego odbywają się debaty. Zawodniczki bardzo często stwierdzały, że grając w bikini czują się poniżone. Dodatkowo ten typ stroju jest przez nie uważany za wysoce niepraktyczny. 

Jak zauważył rzecznik EHF – Andrew Barringer – „EHF jest zobowiązana do poruszenia tego tematu w interesie swoich federacji członkowskich – należy jednak również powiedzieć, że zmiana zasad może nastąpić tylko na poziomie IHF”.

Norweżki jeszcze przed samymi zawodami wyraziły chęci zagrania w spodenkach i pytały w tej sprawie o pozwolenie, lecz odmówiono im tej możliwości – grożąc sankcjami i grzywną. 

Reprezentacja Norwegii zajęła w tegorocznych Mistrzostwach Europy w piłce ręcznej plażowej 4. miejsce. 

- Polecamy -