-9.8 C
Oslo
wtorek, 23 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Około 5% pracowników w Norwegii miało do czynienia z nękaniem w miejscu pracy

Według badań przeprowadzonych przez Norweski Instytut Środowiska Pracy – nawet 5% pracowników mogło doświadczyć nękania przez swojego szefa. Jakie zachowania powinny wzbudzić nasz niepokój?

Czym jest mobbing w pracy?

Dane w raporcie Norweskiej Inspekcji Pracy z 2017, który podejmował temat mobbingu w miejscu zatrudnienia, mówiły o tym, że aż 86 000 osób regularnie doświadcza w pracy tego typu form przemocy.

W skład zachowań określanych jako „nękanie” wlicza się – m.in powtarzające się negatywne lub złośliwe komentarze, regularne wykluczanie, krytykowanie pracownika w obecności innych ludzi oraz uciążliwe dokuczanie.

Najnowsze badania Norweskiego Instytutu Środowiska Pracy mówią o tym, że 5 na 100 pracowników doświadcza w pracy mobbingu. 

Przemoc w pracy a wpływ na zdrowie

Według Norweskiego Instytutu Środowiska Pracy złe środowisko pracy często staje się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych wśród pracowników

Jak mówi kierownik badań – Johannes Gjerstad – „Przedłużający się stres z powodu nękania szefa może powodować trwałe zmiany zarówno w mózgu, jak i układzie odpornościowym. Oznacza to, że ludzie doświadczają zmian fizycznych, a z czasem pogarsza się ich stan ogólny”.

Norweska Inspekcja Pracy nie może nic zrobić?

Jak twierdzi prawnik Arne Oftedal, który niejednokrotnie prowadził sprawy związane z prawem pracy – „Mam doświadczenie, że Norweska Inspekcja Pracy w niektórych przypadkach mówi, że jest to konflikt między pracodawcą a pracownikiem, w którym sądy mogą orzekać. Ale w rzeczywistości jest to bardzo niezdrowe środowisko pracy, w które Norweska Inspekcja Pracy powinna w większym stopniu wejść, nadzorować i ostatecznie zamknąć firmę na pewien okres”.

Ja utrzymuje jednak Monica Seem, pełniąca funkcję dyrektorki departamentu Norweskiej Inspekcji Pracy: „Nie będziemy negocjować rozwiązań ani kompromisów, ani wchodzić w sprawę jako przedstawiciel jednej ze stron. Norweska Inspekcja Pracy jest neutralna”.

Według niej Norweska Inspekcja Pracy może jednak w określonych przypadkach interweniować, jeśli będzie miała przesłanki ku temu, że w danej sprawie doszło do złamania przepisów ustawy o środowisku pracy. W ostateczności może dojść nawet do zamknięcia firmy.

- Polecamy -