Free Porn
xbporn
28.5 C
Oslo
wtorek, 16 lipca, 2024

Omsorgsdager — dni na opiekę nad dzieckiem w Norwegii

Twoje dziecko zachorowało i nie możesz iść do pracy, bo musisz się nim zaopiekować? W Norwegii przysługuje Ci wtedy omsorgsdager, czyli płatny zasiłek, który jest przeznaczony na opiekę nad dzieckiem. Dowiedz się, kto może skorzystać z omsorgsdager i na ile dni przysługuje.

Co to jest omsorgsdager?

Omsorgsdager to specjalny zasiłek, który jest przyznawany w Norwegii dla pracowników, którzy muszą zostać w domu z powodu choroby dziecka lub z innego powodu związanego bezpośrednio ze stanem zdrowia dziecka.

Warto zaznaczyć, że omsorgsdager to jeden z ważniejszych narzędzi wspierających pracujących rodziców w Norwegii. Kluczowe znaczenie ma także to, że omsorgsdager przysługuje rodzicom, których dzieci mają maksymalnie 12 lat (do roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 12 lat). Choć dokładne warunki przyznawania tego zasiłku mogą różnić się w zależności od liczby dzieci w rodzinie, a także tego, czy samotnie wychowujesz dziecko itp.

Pamiętaj, że możesz skorzystać z większej liczby dni wolnych w ramach omsorgsdager, jeśli wcześniej złożysz wniosek do NAV, który zostanie zaakceptowany.

Kto może skorzystać z omsorgsdager?

Z omsorgsdager mogą skorzystać osoby, które są członkami systemu ubezpieczeń społecznych. Kolejnym warunkiem jest to, że rodzice muszą mieszkać i pracować w Norwegii. Ważne jest też korzystanie ze świadczenia, które zastępuje dochód z tytułu pracy przez co najmniej 4 tygodnie przed chorobą dziecka.

Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić, aby uzyskać omsorgsdager? Zasiłek przysługuje tylko tym rodzicom, którzy mieszkają z dzieckiem pod tym samym adresem. Jedynym wyjątkiem są rozwiedzeni rodzice, którzy dzielą się po równo opieką nad dzieckiem. W takim przypadku każdy z nich jest uznawanych za stałego opiekuna, więc oboje mają prawo do omsorgsdager.

Zastanawiasz się, czy Polacy pracujący w Norwegii, również mogą skorzystać z tego zasiłku? Jeśli tylko spełniasz wcześniej wspomniane wymagania, masz prawo do płatnych dni wolnych w pracy na wypadek choroby dziecka.

Kiedy możesz skorzystać z omsorgsdager?

Czy wiesz, że z omsorgsdager możesz skorzystać nie tylko wtedy, gdy dziecko jest chore? Tak naprawdę bez problemu przysługują Ci dni wolne, jeśli:

  • musisz iść z dzieckiem do lekarza, co niekoniecznie jest spowodowane chorobą;
  • osoba, która zazwyczaj zajmuje się dzieckiem, jest chora;
  • drugi opiekun nie może zająć się dzieckiem, ponieważ opiekuje się innym dzieckiem;
  • masz z wyprzedzeniem zaplanowaną wizytę u fizjoterapeuty czy też w poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Kiedy nie możesz skorzystać z zasiłku? Jeśli chcesz iść z dzieckiem do dentysty, gdy nie jest to związane z chorobą. Płatne dni wolne nie przysługują Ci także na wypadek zebrania w szkole, z powodu rutynowej kontroli zdrowia bądź planowanych nieobecności związanych z wakacjami szkolnymi.

Ile dni na opiekę nad dzieckiem przysługuje w Norwegii?

Standardowo rodzice mogą skorzystać z 10 dni. Jednak dokładna liczba dni wolnych na opiekę nad chorym dzieckiem jest uzależniona od wielu czynników. Warto też pamiętać o tym, że wspomniane 10 dni wolnych przysługuje na każde dziecko.

Co w przypadku, gdy masz prawo do większej liczby dni wolnych? Wówczas pracodawca płaci Ci za pierwsze 10 dni, a resztę kosztów pokrywa NAV.

Dowiedz się, co może wpływać na zwiększenie liczby dni wolnych.

Od czego zależy liczba dni wolnych na opiekę nad dzieckiem w Norwegii?

Dokładna liczba dni wolnych na opiekę nad dzieckiem zależy od kilku czynników:

  • wieku dziecka – standardowo na dzieci do 12. roku życia przysługuje omsorgsdager w wymiarze 10 dni wolnego; inaczej wygląda sytuacja w przypadku maluchów w wieku 0-3 lata, ponieważ masz wtedy dodatkowe 10 dni wolnego;
  • liczby dzieci – im więcej masz dzieci, tym więcej dni wolnych Ci przysługuje; jeśli masz jedno dziecko, to możesz skorzystać z 10 dni wolnych na opiekę nad dzieckiem, a za większą liczbę potomstwa dodatkowo otrzymasz kilka kolejnych dni; za troje lub większą liczbę dzieci masz do wykorzystania 30 dni omsorgsdager;
  • aktualnej sytuacji życiowej – samotni rodzice mają prawo do podwójnej liczby dni wolnych na opiekę nad dziećmi;
  • stanu zdrowia dziecka oraz rodziców – szczególnie jest to ważne w przypadku osób, które chorują przewlekle; w takim przypadku stosuje się inne zasady przyznawania omsorgsdager.

Warto też dodać, że z zasiłku możesz również skorzystać, jeśli masz starsze dziecko – do 18. roku życia. Jednak dotyczy to tylko dzieci niepełnosprawnych lub przewlekle chorych.

Co zrobić, żeby skorzystać z omsorgsdager?

Najważniejsze jest to, żebyś zgłosił się do pracodawcy i poinformował go o konieczności skorzystania z dni wolnych przysługujących na opiekę nad chorym dzieckiem. Pamiętaj o tym, że od czwartego dnia pracodawca może wymagać zaświadczenia lekarskiego na temat stanu zdrowia dziecka lub drugiego opiekuna. Poza tym nie musisz wypełniać specjalnych wniosków do NAV, wystarczające będzie zgłoszenie chęci skorzystania z omsorgsdager u pracodawcy.

Sprawdź pozostałe zasiłki, które mogą przysługiwać Ci w Norwegii.

- Polecamy -