Planujesz pobyt w Norwegii, który ma być dłuższy, niż 3 miesiące? W takim razie niezbędna będzie rejestracja pobytu w UDI. Dzięki temu zalegalizujesz swój pobyt w Norwegii i będziesz mógł podjąć pracę w kraju fiordów. To z kolei zapewni Ci możliwość skorzystania z wielu przywilejów, jakie są zarezerwowane dla obcokrajowców, którzy legalnie przebywają w Norwegii. Sprawdź, jak zarejestrować się w UDI w 2023 roku!
Czym jest UDI (Utlendingsdirektoratet)?
UDI (nor. utlendingsdirektoratet) to skrót od Urzędu ds. Cudzoziemców. Organ ten zajmuje się obcokrajowcami przebywających na terenie Norwegii – przede wszystkim imigrantami oraz uchodźcami.
Do głównych zadań UDI należą zarządzanie oraz nadzór nad procesami związanymi z przyznawaniem wiz, pozwoleń na pobyt i azylu. UDI przyznaje też obywatelstwa. Dlatego, gdy chcesz zarejestrować swój pobyt w Norwegii, musisz koniecznie udać się właśnie do UDI.
Jak przebiega rejestracja pobytu w UDI w 2023 roku?
Interesuje Cię rejestracja pobytu w UDI? W 2023 roku proces ten jest jeszcze łatwiejszy, ponieważ możesz bez problemu złożyć wniosek online – na stronie udi.no. Rozpocznij od wypełnienia wniosku, a następnie umów się na wizytę w placówce UDI, gdzie złożysz wszystkie wymagane dokumenty.
Jakie dokumenty są wymagane do rejestracji pobytu w Norwegii?
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
- Uzupełniony wniosek o zarejestrowanie pobytu w kraju fiordów.
- Ważny dowód osobisty lub paszport (zazwyczaj konieczna jest kopia oraz oryginał do wglądu).
- Cztery fotografie biometryczne, które nie powinny być wykonane później niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.
Etap składania wniosku masz już za sobą? W takim razie kolejnym krokiem jest umówienie się na wizytę na policji. Dopiero wtedy dokończysz proces rejestracji pobytu w Norwegii.
Zwróć także uwagę na to, że poszczególne etapy związane z rejestracją, a także konkretne wymagania mogą różnić się w zależności od celu Twojego pobytu w Norwegii, statusu migracyjnego oraz od wielu innych czynników. Dlatego w razie wątpliwości warto najpierw skonsultować się z Urzędem ds. Cudzoziemców. Tam otrzymasz odpowiedzi na wszystkie odpowiedzi dotyczące rejestracji pobytu.
Ile trwa proces rejestracji w UDI?
Najlepiej, jeśli jak najszybciej przystąpisz do składania wniosku o rejestrację pobytu. Dlaczego jest to takie ważne? W niektórych przypadkach czas oczekiwania na rejestrację w Urzędzie ds. Cudzoziemców wynosi nawet pół roku. Zatem, gdy planujesz pobyt, który będzie trwał dłużej niż 3 miesiące, to nie zwlekaj i od razu zacznij załatwiać niezbędne formalności, aby zarejestrować swój pobyt w Norwegii.
Czy rejestracja pobytu w UDI jest płatna?
Pamiętaj o tym, że rejestracja pobytu w Urzędzie ds. Cudzoziemców jest płatna. Przygotuj się na opłatę w wysokości 3 000 NOK. Jesteś zobowiązany do uiszczenia tej opłaty podczas składania wniosku o rejestrację pobytu.
Kto musi zarejestrować pobyt w Urzędzie ds. Cudzoziemców?
Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta, ponieważ zarejestrować swój pobyt w Norwegii musi każda osoba, która będzie przebywać w kraju fiordów dłużej niż 3 miesiące. Dotyczy to zatem:
- pracowników kontraktowych,
- studentów zagranicznych z wymiany międzynarodowej,
- rodzin, które przeprowadziły się do Norwegii,
- osób, które szukają pracy w Norwegii,
- pracowników zatrudnionych tymczasowo bądź na stałe w kraju fiordów.
Wynika z tego, że pobytu nie muszą rejestrować:
- turyści,
- pracownicy sezonowi i wakacyjni, którzy pracują w Norwegii maksymalnie 3 miesiące,
- pracownicy rotacyjni,
- pracownicy, którzy zostali oddelegowani z zagranicy.
Dlaczego należy zarejestrować pobyt w UDI?
Zastanawiasz się, czy rejestracja pobytu w Urzędzie ds. Cudzoziemców w Norwegii jest faktycznie konieczna? Zatem zwróć uwagę na to, że to bardzo ważne, a wręcz konieczne, ponieważ rejestracja jest obowiązkowa dla osób, które planują przebywać w Norwegii przez dłuższy czas.
Zarejestrowanie pobytu w UDI zapewnia także inne korzyści. Sprawdź, dlaczego warto to zrobić.
- Zalegalizowany pobyt – w Norwegii prawo wskazuje na to, że konieczne jest zarejestrowanie pobytu przez cudzoziemców. Rejestracja w UDI pozwala na uzyskanie odpowiednich dokumentów, takich jak wiza, pozwolenie na pracę, azyl lub pozwolenie na pobyt, które uprawniają do legalnego przebywania w kraju. Jeśli nie jesteś zarejestrowany w UDI, to Twój pobyt w Norwegii może być nielegalny, co może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, a w tym nawet do deportacji.
- Dostęp do świadczeń społecznych – rejestracja w UDI jest często wymagana, aby mieć dostęp do różnych świadczeń społecznych, takich jak opieka zdrowotna, ubezpieczenie społeczne, edukacja dla dzieci, zasiłki i wiele innych. Pamiętaj o tym, że bez odpowiedniego statusu pobytu w Norwegii możesz mieć ograniczony dostęp do tych świadczeń.
- Legalna praca w Norwegii – jeśli planujesz pracować w Norwegii jako cudzoziemiec, to zazwyczaj będziesz musiał uzyskać odpowiednie pozwolenie na pracę. Warto wspomnieć o tym, że rejestracja w Urzędzie ds. Cudzoziemców może pomóc w procesie uzyskania takiego pozwolenia. Dzięki temu będziesz mógł w pełni legalnie pracować w kraju fiordów.