-9.8 C
Oslo
wtorek, 23 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Zasiłek na dziecko w Norwegii: 500+ a zasiłki w Norwegii

Chcesz dowiedzieć się, czy możesz pobierać zasiłek na dzieci zarówno w Polsce (tzw. 500+), jak i w Norwegii? Uzyskanie obu świadczeń w pełnej kwocie nie jest możliwe, jednak w niektórych sytuacjach możesz otrzymać wyrównanie, które zasili budżet domowy Twojej rodziny. Sprawdź już teraz, ile wynosi zasiłek na dziecko w Norwegii i przekonaj się, jakie warunki należy spełnić, aby móc pobierać zasiłek na dziecko w Norwegii.

Czy w Norwegii istnieje zasiłek na dziecko?

Rodzice dzieci poniżej 18. roku życia mogą ubiegać się o otrzymanie świadczenia pieniężnego Barnetrygd. Aby otrzymywać świadczenie, należy mieć dziecko i pracować w Norwegii. Istnieje możliwość wnioskowania o Barnetrygd, nawet jeśli nie mieszkasz na stałe w Norwegii. Wielu Polaków, którzy przyjeżdżają do pracy do kraju naszych północnych sąsiadów, decyduje się na pobieranie zasiłku na dziecko, nawet gdy dziecko pozostaje w Polsce pod opieką drugiego rodzica. Warunek jest jeden – rodzic zajmujący się opieką nad dzieckiem, nie może podejmować aktywności zawodowej.

Jeśli pobierasz zasiłek chorobowy, rehabilitacyjny czy nawet dla bezrobotnych w Norwegii, także możesz wnioskować o zasiłek na dziecko w Norwegii.

Reasumując, dla Norwegów najważniejsze jest to, abyś płacił podatki w ich kraju, a wtedy zyskujesz możliwość otrzymania świadczenia na dziecko.

Ile wynosi zasiłek na dziecko w Norwegii?

W 2023 roku nastąpił wzrost wysokości zasiłku na dziecko w Norwegii. Kwota uzależniona jest od wieku dziecka. Zastosowano podział na dzieci od 0 do 6 lat oraz od 6 do 18 lat. Od 1 marca rodzice otrzymają co miesiąc za dzieci poniżej 6. roku życia świadczenie w wysokości 1 723 NOK (podwyżka o 47 NOK). Z kolei w przypadku starszych dzieci poniżej 18. roku życia świadczenie wynosi 1 083 NOK (podwyżka o 29 NOK).

Warto zwrócić uwagę na to, że rodzice, którzy z różnych powodów nie zdecydowali się złożyć wniosku o zasiłek na dziecko, mają prawo do jednorazowej spłaty nawet do 3 lat wstecz.

Jak dostać zasiłek na dziecko w Norwegii?

Jeśli pracujesz w Norwegii, możesz ubiegać się o różne świadczenia. Jednym z najpopularniejszych jest właśnie Barnetrygd, czyli zasiłek na dziecko w Norwegii. Podobnie jak 500+ to wsparcie dla rodziców, wychowujących dzieci poniżej 18. roku życia. Zarówno w Polsce, jak i w Norwegii wskazane świadczenia na dzieci przyznawane są niezależnie od poziomu dochodów i liczby dzieci.

Wielu rodziców ma problem z określeniem, czy powinni pobierać zasiłek na dziecko w Polsce, czy w Norwegii. Najczęściej stosowane są następujące zasady:

  • Jeśli pracujesz i mieszkasz w Norwegii wraz z rodziną w tym z dzieckiem poniżej 18. roku życia, możesz ubiegać się o zasiłek na dziecko w Norwegii.
  • Gdy pracujesz w Norwegii, a drugi rodzic, który nie jest aktywny zawodowo, opiekuje się dzieckiem w Polsce, może ubiegać się o zasiłek w Norwegii.
  • Dopiero w sytuacji, gdy pracujesz w Norwegii, a drugi rodzic pracuje w Polsce i tam też przebywa dziecko, możliwe staje się pobieranie zasiłku w Polsce oraz dodatku dyferencyjnego. Niemożliwe staje się pobieranie zarówno świadczenia 500+, jak i Barnetrygd w pełnej kwocie.

Czym jest dodatek dyferencyjny?

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz otrzymać zarówno 500+, jak i norweski zasiłek? Jest to możliwe, gdy Twoje dziecko ma mniej niż 6 lat. Jeśli w takim przypadku pobierasz 500+, a do tego przysługuje Ci także zasiłek na dziecko w Norwegii, to możesz ubiegać się o tzw. dodatek dyferencyjny. Na czym on polega? Z powodu, iż norweski zasiłek na dziecko poniżej 6. roku życia jest wyższy, niż 500+, możesz otrzymać różnicę wynikającą z wysokości obu świadczeń.

Jakie dokumenty należy dostarczyć, aby ubiegać się o Barnetrygd?

Zyskasz prawo do otrzymania świadczenia na dziecko w kraju naszych północnych sąsiadów miesiąc po urodzeniu się dziecka lub miesiąc po rozpoczęciu pracy w Norwegii. Wówczas niezbędne jest złożenie wniosku do NAV, czyli Norweskiego Urzędu ds. Pracy i Polityki Społecznej.

Koniecznie uszykuj następujące dokumenty:

  • kopię umowy o pracę lub inny dokument, który będzie w stanie potwierdzić legalne zatrudnienie w Norwegii;
  • bilans księgowy – to dokument, którego będziesz potrzebować w przypadku, gdy prowadzisz działalność gospodarczą;
  • akt urodzenia dziecka;
  • dokument, który potwierdza numer PESEL;
  • dokument potwierdzający adres zamieszkania lub zameldowania drugiego rodzica i dziecka;
  • potwierdzenie pobytu w Norwegii.

Zwróć uwagę także na to, że w NAV będą wymagali od Ciebie przetłumaczenia wszystkich tych dokumentów na język angielski lub norweski.

Zasiłki na dzieci w Norwegii – z czego jeszcze możesz korzystać?

W Norwegii rodzice mogą ubiegać się nie tylko o Barnetrygd, ale też o szereg innych świadczeń na dziecko. Oto kilka możliwości, jakie mają do dyspozycji:

  • becikowe (nor. engangsstønad),
  • zasiłek opiekuńczy (nor. Kontantstøtte),
  • zasiłek rodzicielski (nor. foreldrepenger).

Warto pamiętać także o tym, że rodzice mogą ubiegać się także o otrzymanie różnych dodatków do innych zasiłków tzw. Barnetillegg – zasiłek za niepełnosprawne dziecko, zasiłek przejściowy czy zasiłek dla bezrobotnych.

- Polecamy -