-9.8 C
Oslo
wtorek, 23 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Powrót z Norwegii do Polski — praktyczny poradnik. Jak przygotować się do powrotu?

Chcesz wrócić do Polski? Z pewnością to była trudna decyzja, bo styl życia Norwegów, bliskość pięknej natury oraz dobre zarobki to ważne atuty mieszkania w kraju fiordów. Sprawdź już teraz, dlaczego najczęściej Polacy decydują się na powrót z Norwegii. Jak przygotować się do tego? Jakie formalności trzeba załatwić?

Dlaczego Polacy wracają z Norwegii?

Norwegia nadal stanowi atrakcyjny kierunek emigracji Polaków. Jednak w ostatnich latach sytuacja gospodarcza i finansowa w kraju fiordów sprawiła, że część Polaków zdecydowała się na powrót z Norwegii.

Dlaczego nasi rodacy wracają do Polski? Przede wszystkim ze względu na słabnącą walutę norweską oraz rosnącą inflację. Sprawiło to, że wiele produktów czy usług w kraju fiordów jest znacznie droższych niż jeszcze w 2020 roku lub we wcześniejszych latach. Przez to dużo trudniej jest Polakom zaoszczędzić pieniądze np. na zakup domu bądź mieszkania. Wiele światowych rankingów podkreśla, że życie w Norwegii staje się coraz trudniejsze. Świadczy o tym, chociażby fakt, że Norwegia spadła aż o 18 lokat w najnowszych rankingach dotyczących najlepszych miejsc do pracy.

Powrót z Norwegii często wiąże się także z coraz gorszym traktowaniem Polaków pracujących w kraju fiordów. Choć nie jest to reguła, to jednak w niektórych okolicach Norwedzy nie są chętni do nawiązywania kontaktów z Polakami. Wynika to ze stereotypów i uprzedzeń, co znacznie utrudnia asymilację.

Oczywiście powodem do powrotu z emigracji może też być osiągnięcie swojego celu finansowego bądź po prostu tęsknota za rodziną i ojczyzną.

Jakie formalności załatwić przed powrotem z Norwegii?

Jeszcze przed wyjazdem z Norwegii musisz załatwić wiele formalności związanych z pracą, mieszkaniem czy też z zasiłkami. Sprawdź, co należy zrobić przed powrotem z Norwegii.

Wypowiedzenie umowy

Przeczytaj swoją umowę o pracę i sprawdź, ile masz czasu na jej wypowiedzenie. Zazwyczaj musisz to zrobić z 30-dniowym wyprzedzeniem, więc musisz wcześniej zacząć planować powrót z Norwegii. Pamiętaj też, o tym, aby na zakończenie współpracy pracodawca przekazał Ci świadectwo pracy bądź inne dokumenty, które potwierdzą Twoje dotychczasowe zatrudnienie. Przydatne mogą być też referencje, choć dotychczasowy pracodawca nie ma obowiązku wystawiania tego dokumentu.

Rozwiązanie umowy najmu

Podobnie, jak w przypadku umowy o pracę, tak również w przypadku umowy najmu mieszkania musisz zachować wyznaczony okres wypowiedzenia umowy. Z wyprzedzeniem należy zgłosić chęć zakończenia umowy. Przy okazji zrób to samo z dostawcami mediów. Zanim opuścisz mieszkanie, pamiętaj też o spisaniu i zrobieniu zdjęć stanom liczników. Najlepiej, jeśli na zdjęciu będzie widoczna data i godzina.

Wymeldowanie

Czas na jedną z najważniejszych spraw, którą musisz załatwić przed wyprowadzką z Norwegii, czyli wymeldowanie się. Kiedy musisz to zrobić? Nie wcześniej niż 14 dni przed planowaną wyprowadzką z kraju fiordów.

Pamiętaj, że obowiązek wymeldowania obowiązuje Cię jedynie wtedy, gdy wyjeżdżasz z Norwegii na dłużej niż 6 miesięcy. Jeśli planujesz wcześniej wrócić do kraju fiordów, to nie musisz się wymeldowywać.

O wymeldowaniu musisz pamiętać dlatego, że to właśnie na ten adres będą dostarczane wszystkie ważne dokumenty np. rozliczenie podatkowe i zwrot podatku. Dlatego, gdy już się wymeldujesz, to zaktualizuj swoje dane kontaktowe w Norweskim Urzędzie Podatkowym.

Kogo jeszcze musisz poinformować o nowym adresie? Oczywiście norweską pocztę, dzięki czemu korespondencja będzie przekazywana pod aktualny adres.

Powrót z Norwegii a rezygnacja z zasiłków

Pobierasz w Norwegii świadczenia rodzinne lub opiekuńcze? Zatem przed wyprowadzką z Norwegii musisz poinformować NAV o tym, że wyjeżdżasz z kraju fiordów. W takim przypadku zostanie wstrzymana wypłata świadczeń, które otrzymują jedynie osoby pracujące w Norwegii.

Co w sytuacji, gdy nie zgłosisz do NAV wyprowadzki z Norwegii? Jeśli bezprawnie będziesz pobierać dowolne świadczenie, to zostaniesz poproszony o zwrot tych pieniędzy. W przypadku, gdy tego nie uczynisz, możesz być pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku zasiłku dla bezrobotnych. Wtedy nawet po powrocie do Polski możesz jeszcze przez 3 miesiące otrzymywać to świadczenie. Wówczas niezbędne jest złożenie do NAV wniosku PD U2 i rejestracja w polskim urzędzie pracy. Możesz też jeszcze przed powrotem z Norwegii zrezygnować z zasiłku dla bezrobotnych.

Rozliczenie podatkowe

Dopiero po zakończeniu roku podatkowego obowiązującego w Norwegii tamtejszy pracodawca wyśle Ci zestawienie rocznych dochodów. Dlatego pamiętaj o tym, żeby jeszcze przed wyjazdem z kraju fiordów przekazać norweskiemu pracodawcy adres w Polsce, gdzie będzie mógł przesłać Ci niezbędne dokumenty.

Przed powrotem z emigracji zadbaj również o to, żeby zaktualizować numer konta bankowego – jeśli zamykasz norweskie konto. Podaj wtedy aktualny numer, gdzie otrzymasz zwrot podatku.

To tylko kilka najważniejszych spraw, o których trzeba pamiętać, planując powrót z Norwegii.

Poprzedni artykułKursy BHP w Norwegii
Następny artykułZaplanuj city break w Norwegii
- Polecamy -