Bezrobotna osoba, która pracowała w Norwegii może otrzymać tzw. dagpenger, czyli zasiłek dla bezrobotnych. Możesz korzystać z tej pomocy finansowej także wtedy, gdy chcesz zacząć szukać zatrudnienia w Polsce. Norweski NAV umożliwia skorzystanie z tego świadczenia nawet poza granicami Norwegii. Konieczne jest wtedy przeniesienie zasiłku. Jak to zrobić? Ile wynosi zasiłek w Norwegii? Tego dowiesz się w tym artykule.
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych poza Norwegią?
Zasiłek w Norwegii możesz otrzymać, jeśli:
- standardowy czas pracy został zredukowany o min. 50%,
- masz wypracowany minimalny dochód,
- aktywnie poszukujesz pracy,
- mieszkasz w Norwegii, a przede wszystkim jesteś członkiem systemu ubezpieczeń społecznych,
- masz mniej niż 67 lat.
Spełnienie tych warunków sprawia, że możesz ubiegać się dagpenger w Norwegii. Jednak, co należy zrobić, żeby przenieść ten zasiłek do Polski? W takim przypadku musisz spełnić poniższe warunki:
- jesteś zarejestrowany w NAV jako osoba bezrobotna, która aktywnie poszukuje pracy,
- przed wyjazdem z Norwegii pobierałeś lub pobierałaś zasiłek dla bezrobotnych przez przynajmniej 4 tygodnie,
- jesteś obywatelem kraju należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Jak długo można pobierać dagpenger poza granicami Norwegii?
Możesz korzystać z eksportu zasiłku z Norwegii do Polski maksymalnie przez 3 miesiące. Pamiętaj jednak, że nie oznacza to wydłużenia okresu, na jaki został przyznany zasiłek. Dlatego, gdy np. NAV przyznał Ci dagpenger na 42 tygodnie i wykorzystałeś lub wykorzystałaś już 40 tygodni zasiłku, to możesz eksportować go tylko na 2 tygodnie.
Jak przenieść zasiłek z Norwegii do Polski?
Jeśli chcesz przenieść zasiłek otrzymywany w Norwegii do Polski, to musisz złożyć wniosek do NAV o wydanie formularza PD U2 – znajdziesz go na stronie NAV.
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
Pamiętaj, żeby złożyć wypełniony wniosek jeszcze przed wyjazdem z Norwegii. Nie możesz tego zrobić przed datą podaną w formularzu. NAV na ok. tydzień przed planowanym wyjazdem do Polski wyśle do Ciebie formularz PD U2. To jeszcze nie jest koniec formalności, którymi musisz się zająć, ponieważ już po przyjeździe do Polski powinieneś niezwłocznie udać się do Urzędu Pracy. Musisz tam zarejestrować się jako osoba bezrobotna i przedstawić formularz PD U2. Następnie poproś o to, by polski Urząd Pracy wysłał do Norwegii potwierdzenie rejestracji. Działaj szybko, bo masz tylko 7 dni na dopełnienie wszystkich formalności.
Kluczowe znaczenie ma także to, że przez cały okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych z Norwegii musisz wysyłać meldekort do NAVu – przynajmniej co dwa tygodnie. Jeśli nie uda Ci się znaleźć pracy w Polsce i chcesz wrócić do kraju fiordów, to możesz złożyć nowy wniosek o dagpenger – wyślij go najpóźniej pierwszego dnia po przyjeździe do Norwegii. Dzięki temu nie stracisz dnia zasiłku. Powiadom też NAV o dacie powrotu i udokumentuj ten fakt np. poprzez wydrukowanie potwierdzenia transakcji płatniczych w Norwegii. Równie dobrze sprawdzi się kopia biletów lotniczych.
Ile wynosi zasiłek w Norwegii dla bezrobotnych?
Zasiłek w Norwegii jest wyliczany indywidualnie dla każdej bezrobotnej osoby na podstawie dochodów, które zostały przedstawione w NAV. Wysokość zasiłku wynosi ok. 62% podstawy wyliczanej na podstawie uzyskanego dochodu brutto z ostatnich, zakończonych 12 miesięcy. Niekiedy zdarza się tak, że liczone są dochody z poprzednich 36 miesięcy.
Poza tym dokładna wysokość dagpenger jest określana przez NAV. Kwota zasiłku może się zwiększyć np. dzięki ulgom na dzieci, które zostały w Polsce.
Warto pamiętać także o tym, że NAV nie wypłaca zasiłku dla bezrobotnych za pierwsze 3 dni po utracie pracy – za ten okres nie obowiązuje także zwrot pieniędzy. Dlatego w przypadku, gdy straciłeś lub straciłaś dotychczasową pracę, to otrzymasz świadczenie finansowe dopiero cztery dni po zwolnieniu. Inaczej jest w przypadku odpowiedzialności za utratę pracy w np. w przypadku złożenia wypowiedzenia. Wtedy NAV zacznie wypłacać dagpenger dopiero po 12 tygodniach. Terminy te obowiązują także wówczas, gdy otrzymujesz zasiłek w Norwegii, ale planujesz go eksportować do Polski i tam poszukać pracy.
Kiedy nie można przenieść dagpenger do innego kraju?
Istnieje kilka wyjątków, które sprawią, że nie będziesz mógł przenieść dagpenger do Polski, oto one:
- otrzymujesz zasiłek dla bezrobotnych w związku z postępowaniem upadłościowym poprzedniego pracodawcy,
- dagpenger przysługuje Ci z powodu permitteringu, czyli przestoju w pracy,
- otrzymałeś lub otrzymałaś ofertę wzięcia udziału bądź już bierzesz udział w kursach czy też innych formach aktywności organizowanych przez NAV,
- masz udziały w istniejącej spółce,
- pobierasz emeryturę lub rentę,
- masz zgodę na jednoczesne pobieranie dagpenger oraz otworzenie działalności gospodarczej w Norwegii.
Pamiętaj też, że NAV może odmówić wypłaty zasiłku dla bezrobotnych, jeśli podanie zostało złożone już po wyjeździe z Norwegii. Wyjątkiem są tylko sytuacje, gdy zostajesz wezwany na rozmowę o pracę bądź wyjeżdżasz z mężem lub żoną, którzy otrzymali pracę w Polsce.