Co zrobić, aby łatwiej znaleźć pracę w Norwegii? Dobrym rozwiązaniem będzie uzyskanie zaświadczenia z HK-dir, które potwierdza kwalifikacje zawodowe. Przekonaj się, jak w kilku krokach potwierdzić swoje kwalifikacje zawodowe w Norwegii!
Potwierdzenie kwalifikacji zawodowych w Norwegii – zawody nieuregulowane
Według norweskiego prawa obcokrajowcy, którzy nabyli kwalifikacje zawodowe poza granicami Norwegii i chcą pracować w zawodach nieuregulowanych, powinni uzyskać zaświadczenie z HK-dir – czyli do Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse.
HK-dir umożliwia potwierdzenie kwalifikacji zawodowych, ale tylko wtedy, gdy dotyczy to zawodów, które nie zostały uregulowane prawem norweskim. W przypadku zawodów uregulowanych nie potrzebujesz zaświadczenia, gdyż zazwyczaj potrzebne jest zdanie dodatkowych egzaminów lub też uzyskanie prawa do wykonywania zawodu w Norwegii.
Oto 3 kroki, jakie musisz wykonać, aby potwierdzić kwalifikacje zawodowe w Norwegii:
- Przygotuj dokumenty związane z ukończoną szkołą:
Będziesz potrzebować dokumentów, które potwierdzają Twoje wykształcenie. Rodzaj dokumentów różni się w zależności od tego, jaką szkołę ukończyłeś.
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
- Zasadnicza Szkoła Zawodowa – będziesz potrzebować świadectwa ukończenia Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe;
- Technikum – w tym przypadku uszykuj świadectwo ukończenia technikum lub świadectwo maturalne oraz dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe;
- Szkoła Policealna – przygotuj dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe;
- Szkoła wyższa – w celu potwierdzenia dyplomów ze studiów magisterskich będziesz potrzebować świadectwo dojrzałości z liceum lub technikum, dyplom ukończenia studiów oraz suplement do dyplomu.
- Uszykuj pozostałe dokumenty:
Kolejnym krokiem będzie przygotowanie jeszcze kilku innych dokumentów takich jak:
- CV w języku angielskim lub norweskim;
- zaświadczenie o odbytych praktykach;
- upoważnienie do kontaktowania się z ukończoną szkołą przez HK-dir;
- kopia dowodu tożsamości;
- każda osoba, która zmieniła nazwisko, musi także załączyć dokument, który potwierdza taką zmianę, np. akt małżeństwa w języku angielskim lub norweskim.
- Udaj się do HK-dir:
HK-dir to instytucja, która jest odpowiedzialna za uznawanie wykształcenia zawodowego lub wyższego obcokrajowców, którzy zdobyli zawód za granicą, ale chcą podjąć pracę w Norwegii.
Dlatego, gdy już zbierzesz wszystkie dokumenty w oryginalnych wersjach, musisz udać się do HK-dir. Tam urzędnicy potwierdzą Twoje kwalifikacje zawodowe.
Zawody nieuregulowane w Norwegii
Oto lista nieuregulowanych zawodów w Norwegii, które mogą wymagać potwierdzenia kwalifikacji zawodowych:
- betoniarz;
- fryzjer;
- cieśla;
- hydraulik;
- kucharz;
- kosmetyczka;
- mechanik przemysłowy i samochodowy;
- rzeźnik;
- szklarz;
- tapicer;
- stolarz;
- murarz.
Potwierdzenie kwalifikacji zawodowych w Norwegii – wykształcenie wyższe i zawody regulowane
Inaczej wygląda to w przypadku potwierdzania kwalifikacji zawodowych w Norwegii w przypadku zawodów regulowanych.
Oto przykładowe zawody regulowane w Norwegii:
- księgowi;
- pośrednicy nieruchomości;
- windykatorzy;
- doradcy finansowi;
- lekarze i inni przedstawiciele personelu medycznego;
- adwokaci;
- weterynarze;
- biolodzy;
- genetycy;
- pracownicy o wykształceniu pedagogicznym.
W Norwegii jest długa lista aż 168 zawodów regulowanych przez prawo.
Jeśli chcesz pracować w tych zawodach, musisz autoryzować (z nor. profesjonsgodkjenning) swoje kwalifikacje zawodowe. W przeciwnym razie niemożliwe stanie się uzyskanie zatrudnienia i rozpoczęcie pracy w zawodzie. Sporym problemem dla obcokrajowców jest znalezienie odpowiedniego urzędu, w którym można dokonać takiej autoryzacji kwalifikacji zawodowych. Najlepiej po prostu zdecyduj się na złożenie cyfrowego wniosku przez Internet. Przejdź na stronę internetową https://hkdir.no/utdanning-fra-utlandet i określ, jakie kwalifikacje zawodowe chcesz potwierdzić. Wtedy dowiesz się, w jakim konkretnie urzędzie należy potwierdzić zawód i jakie dokumenty będziesz do tego potrzebować.
Na przykład księgowi mogą potwierdzić swoje kwalifikacje zawodowe w Finanstilsynet, czyli w Norweskim Urzędzie Nadzoru Finansowego. Z kolei osoby o wykształceniu medycznym np. fizjoterapeuci powinni udać się do Helsedirektoratet, czyli do norweskiego urzędu ds. zdrowia.
Dlaczego warto potwierdzić swoje kwalifikacje zawodowe w Norwegii?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, główną zaletą potwierdzenia kwalifikacji zawodowych jest łatwiejsze znalezienie pracy w zawodzie w Norwegii. Pracodawcy w kraju fiordów znacznie bardziej cenią sobie wykwalifikowanych pracowników, dlatego coraz częściej zaświadczenie z HK-dir jest absolutną koniecznością w stosunku do obcokrajowców, którzy poszukują pracy w zawodach nieuregulowanych.
Nawet jeśli pracodawca nie wymaga od Ciebie potwierdzenia kwalifikacji zawodowych, zadbaj o odpowiednie zaświadczenie, bo być może dzięki temu uda Ci się znaleźć atrakcyjniejszą finansowo posadę.
Z drugiej strony potwierdzone kwalifikacje zawodowe także zwiększają szansę na uzyskanie awansu w pracy.