Free Porn
xbporn
28.5 C
Oslo
wtorek, 16 lipca, 2024

Zasiłek opiekuńczy w Norwegii

Mieszkasz i pracujesz w Norwegii? Twoje dziecko zachorowało i obawiasz się utraty pracy? Na czas trwania choroby dziecka możesz skorzystać z zasiłku opiekuńczego tzw. Omsorgspenger. Sprawdź już teraz, kto może dostać zasiłek opiekuńczy w Norwegii i ile on wynosi.

Zasiłek opiekuńczy na chore dziecko w Norwegii – dla kogo?

Gdy pracujesz w Norwegii i masz dziecko poniżej 12. roku życia, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy w przypadku choroby dziecka. Jeśli chodzi o starsze dzieci (do 18. roku życia), to możesz również skorzystać ze świadczenia, ale tylko w sytuacji, gdy u Twojego potomstwa zdiagnozowano przewlekłą chorobę lub niepełnosprawność. W takiej sytuacji możesz wnioskować do NAV o otrzymanie zasiłku na dłuższy okres.

Aby starać się o zasiłek opiekuńczy w Norwegii, musisz spełniać jeszcze kilka innych kryteriów, oto one:

  • wymagana jest praca przez przynajmniej 4 tygodnie przed momentem utraty dochodów, do której doszło w wyniku choroby dziecka;
  • niezbędne jest potwierdzenie, że faktycznie na skutek choroby dziecka doszło do zmniejszenia lub utraty dochodów.

Poza tym warto wiedzieć, że z zasiłku opiekuńczego, czyli z Omsorgspenger można skorzystać także w sytuacji, gdy zachoruje osoba, która na co dzień zajmowała się dzieckiem, kiedy rodzic lub opiekun był w pracy. Jeśli opiekun dziecka musi tego dnia udać się do lekarza lub do szpitala z innym dzieckiem i z tego powodu nie może zająć się opieką nad dzieckiem, to również możesz skorzystać z zasiłku opiekuńczego.

Inną sytuacją, która sprawia, że przysługuje Ci Omsorgspenger, jest wizyta dziecka u lekarza. 

Na jak długo można otrzymać zasiłek opiekuńczy w Norwegii?

Każdy pracownik, który ma dzieci, otrzymuje ustawowo pewną pulę dni, podczas których przysługuje zasiłek opiekuńczy w razie konieczności opuszczenia dnia w pracy przez chorobę dziecka.

  • W przypadku posiadania jednego dziecka rodzicowi lub opiekunowi zasiłek opiekuńczy w Norwegii może być wypłacany przez 10 dni.
  • Jeśli masz dwójkę dzieci, możesz liczyć na 15 dni zasiłku.

Istnieje jeszcze pewna okoliczność, kiedy to możesz liczyć na wypłacanie zasiłku przez dłuższy okres.

  • 20 dni zasiłku opiekuńczego na chore dziecko – otrzymasz, gdy jesteś jedynym opiekunem dziecka np. z powodu hospitalizacji drugiego opiekuna lub niepełnosprawności;
  • 30 dni zasiłku – otrzymasz, gdy opiekujesz się więcej niż jednym dzieckiem i jedno z nich zachoruje, a jesteś ich jedynym opiekunem dzieci.

Duże znaczenie odgrywa również to, czy dziecko lub dzieci przebywają na stałe w domu rodzica, który stara się o zasiłek opiekuńczy. Jeśli rodzice nie mieszkają razem i dziecko spędza czas u obojga opiekunów, to należy dostarczyć do NAV oświadczenie, w którym wskazane zostanie, ile czasu z dzieckiem spędza rodzic. Liczba dni zasiłkowych zostanie wtedy proporcjonalnie zmniejszona.

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy na chore dziecko?

Jeśli chodzi o wysokość zasiłku opiekuńczego na chore dziecko w Norwegii, to obliczana jest ona tak samo, jak zasiłek chorobowy. Możesz zatem uzyskać pełną rekompensatę za brak obecności w pracy, czyli 100% dniówki.

Jak uzyskać zasiłek opiekuńczy w Norwegii?

W przypadku krótkich problemów zdrowotnych dziecka należy zgłosić pracodawcy nieobecność w pracy z powodu choroby dziecka. W ciągu roku możesz skorzystać z 10 dni zasiłku opiekuńczego, który będzie wypłacany przez pracodawcę. Niezbędne będzie udokumentowanie choroby dziecka. Dlatego też należy dostarczyć pracodawcy oświadczenie własne (nor. Egenmelding) lub też zaświadczenie od lekarza. Możesz skorzystać z oświadczenia własnego tylko wtedy, gdy choroba dziecka trwa krócej niż 3 dni. W przypadku dłuższej nieobecności w pracy spowodowanej chorobą dziecka niezbędne staje się dostarczenie już zaświadczenia od lekarza.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, gdy Twoje dziecko jest przewlekle chore, możesz skorzystać z dodatkowych dni zasiłku. Jednak wcześniej należy złożyć odpowiedni „Wniosek o przyznanie zwiększonej liczby dni, za który przysługuje zasiłek opiekuńczy” do NAV. Za dodatkowe dni zasiłku płaci już NAV. Jednak, aby tak się stało pracodawca musi złożyć wniosek do NAV o zwrot kosztów.

Z jakich jeszcze zasiłków mogą korzystać rodzice w Norwegii?

Oprócz zasiłku opiekuńczego na chore dziecko możesz skorzystać także z innych zasiłków. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat zasiłków w Norwegii, to udaj się do NAV, czyli do norweskiego Urzędu Pracy i Polityki Socjalnej.

  • Zasiłek rodzinny – wypłacany rodzicom i opiekunom dzieci do 18. roku życia. Wystarczy pracować w Norwegii miesiąc, aby ubiegać się o zasiłek na dziecko.
  • Zasiłek opiekuńczy kontantstøtte – wypłacany jest rodzicom dzieci od 13 do 23 miesiąca życia. Konieczne jest dopilnowanie, aby dziecko i wnioskujący byli zameldowani w tym samym miejscu.
  • Zasiłek rodzicielski foreldrepenger – przysługuje 49-59 tygodni po urodzeniu dziecka. Warunkiem jest przepracowanie w Norwegii minimum 6 miesięcy w ostatnich 10 miesiącach przed pójściem na urlop rodzicielski. Składa się z zasiłku macierzyńskiego, ojcowskiego lub części wspólnej.
- Polecamy -