Chcesz sprzedać dom lub mieszkanie w Norwegii? W takim razie musisz przygotować się wtedy na konieczność opłacenia podatku od nieruchomości. Sprawdź, z czym wiąże się sprzedaż mieszkania w Norwegii – jakie przepisy obowiązują i jak przebiega ten proces.
Czy sprzedaż mieszkania w Norwegii jest opłacalna?
Choć obecnie rynek nieruchomości w kraju fiordów nieco spowolnił, to i tak sprzedaż mieszkań w Norwegii to opłacalny sposób zarobku. Przede wszystkim ze względu na szybki wzrost wartości nieruchomości, co zapewnia potencjalnie wysokie zyski. Jednocześnie może to też ograniczyć liczbę klientów zainteresowanych zakupem mieszkania lub domu po cenach rynkowych. Większość nabywców decyduje się na kredyt hipoteczny, by móc zapłacić za nieruchomość, co sprawia, że sam proces płatności za mieszkanie może się nieco wydłużyć.
Zwróć również uwagę na to, że w Norwegii wyróżnione są trzy rodzaje mieszkań:
- spółdzielcze, które należą do wspólnoty zorganizowanej w formie spółki akcyjnej;
- spółdzielcze, które działają na podobnych zasadach, jak w Polsce, dzięki czemu możesz wykupić udziały, ale nie możesz stać się pełnoprawnym właścicielem nieruchomości;
- własnościowe.
Kiedy sprzedaż mieszkania w Norwegii wiąże się z największym zyskiem? Właściwie tylko mieszkania własnościowe dają Ci pełną swobodę podczas sprzedaży.
Norweskie przepisy a sprzedaż mieszkania w Norwegii
Od 2022 roku obowiązują nowe przepisy, które mają łagodzić konflikty na linii sprzedawca-kupujący. Przede wszystkim dotyczy to kontrowersyjnego zapisu, który pojawiał się w wielu umowach kupna-sprzedaży nieruchomości – „zgodnie ze stanem zastanym”. Zwrot ten był nadużywany przez nieuczciwych sprzedawców, ponieważ pozwalało to na ukrycie uszkodzeń lub usterek, które nie były widoczne od razu.
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
Zatem, jakie przepisy obecnie obowiązują sprzedawcę? Jeśli nie poinformujesz kupującego o jakichś uszkodzeniach, to w razie ich wykrycia już po sprzedaży nieruchomości, to Ty będziesz musiał pokryć koszty naprawy.
Przepisy również wskazują na to, że nabywca mieszkania lub domu w Norwegii jest zobowiązany do dokładnego zapoznania się z raportem o stanie technicznym nieruchomości.
Jak przebiega proces sprzedaży mieszkania w Norwegii?
Zwróć uwagę na to, że proces sprzedaży mieszkania w Norwegii działa w tym kraju w ściśle określony sposób. Dzięki temu nawet osoby, które sprzedają pierwszą nieruchomość, nie będą miały problemów z dostosowaniem się do wymagań rynku i prawa. Dowiedz się, jak przebiega standardowy proces sprzedaży mieszkania w kraju fiordów.
Korzystanie z pomocy pośrednika
Czy wiesz, że w większości przypadków to pośrednicy zajmują się sprzedażą nieruchomości w Norwegii? Zazwyczaj pełnią oni też funkcję notariusza oraz prawnika. Ich praca obejmuje m.in. dodanie ogłoszenia, przygotowanie zdjęć mieszkania, kontakt z potencjalnymi klientami i pośredniczenie w procesie sprzedaży. Zatrudnienie takiego specjalisty wiąże się jednak z niższymi zyskami, ponieważ musisz zapłacić prowizję od sprzedaży mieszkania bądź domu.
Oczywiście sprzedaż mieszkania w Norwegii nie musi wiązać się z pośrednikami. Możesz też samodzielnie zająć się sprzedażą. Wtedy niezbędne jest zatrudnienie adwokata do samej finalizacji transakcji. Musisz również osobiście zająć się przygotowaniem ogłoszenia, stworzeniem raportu o stanie nieruchomości, kontaktem z nabywcami i kontrolowaniem licytacji.
Oglądanie mieszkania lub domu
W Norwegii bardzo popularne jest odwiedzanie nieruchomości przez potencjalnych nabywców. Dochodzi do tego w ściśle określonym terminie – zazwyczaj w weekend, piątek lub w poniedziałek. Zainteresowane osoby nie mogą zobaczyć mieszkania lub domu w innym terminie, a niekiedy muszą też czekać w kolejce, gdy oferta cieszy się dużą popularnością. Może być tak w przypadku, gdy nieruchomość znajduje się w dobrej lokalizacji.
Jeśli odwiedzający są zainteresowani ofertą, to zostawiają swój numer telefonu.
Zdalna licytacja
Kolejnego dnia po obejrzeniu mieszkania odbywa się zdalna licytacja. W tym czasie pośrednik wysyła wiadomości z informacjami do sprzedawcy o pojawieniu się nowej oferty.
Potencjalni odbiorcy muszą przesłać ofertę z elektronicznym podpisem do 12.00. W treści oferty muszą znaleźć się informacje na temat proponowanej kwoty oraz daty przejęcia nieruchomości. Dzięki temu jako sprzedający możesz zgodzić się na ofertę, która jest droższa lub tańsza, ale za to umożliwia szybkie przekazanie mieszkania.
Osoby, które biorą udział w licytacji, otrzymują wiadomości w razie, gdyby ich oferty zostały przebite. Wtedy mogą zaproponować wyższą kwotę lub zrezygnować z zakupu. Jeśli sprzedawana przez Ciebie nieruchomość będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem, to zazwyczaj na koniec zostaje 2-3 kupujących. Wtedy pośrednik rozpoczyna indywidualne negocjacje z każdą zainteresowaną osobą.
Podpisanie umowy i odbiór nieruchomości
Sprzedaż mieszkania w Norwegii kończy się w momencie, gdy jeden nabywca wygrywa licytację, czyli jego oferta zostanie wybrana. Następnie dochodzi do podpisania kontraktu oraz umówienia się na odbiór nieruchomości. Pamiętaj, że nieruchomość jeszcze przed rozpoczęciem procesu sprzedaży powinna być w pełni gotowa do zamieszkania.