-9.8 C
Oslo
środa, 1 maja, 2024
motty_kredyty norweskie

Dyskryminacja Polaków a zmiana nazwiska w Norwegii

Polskie nazwiska za granicą to może być spory problem – z jednej strony często borykamy się z błędami w ich pisowni, a do tego są trudne dla cudzoziemców w wymowie. Do tego w wielu krajach, w tym w Norwegii niekiedy budzą negatywne skojarzenia. Dlatego też coraz więcej naszych rodaków decyduje się na zmianę nazwiska. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć taką opcję. Dowiedz się też, jak w praktyce wygląda zmiana nazwiska w Norwegii.

Dlaczego warto zmienić nazwisko w Norwegii?

Polacy coraz częściej decydują się na zmianę nazwiska, gdy przeprowadzają się na stałe do Norwegii. Dlaczego? Powodów jest kilka. Z jednej strony to sposób na to, aby skutecznie stać się częścią tamtejszej społeczności i nie odstawać od rodowitych Norwegów. To szczególnie ważne w przypadku małych miejscowości, gdzie znacznie trudniejsza jest walka z uprzedzeniami i negatywnymi doświadczeniami. Rodzice małych dzieci, które wkrótce mają rozpocząć naukę w przedszkolu lub w szkole chętnie zmieniają nazwisko, aby ułatwić karierę szkolną dzieci i zapewnić im równe szanse.

Jednak to niejedyny powód. Osoby, które prowadzą własny biznes w Norwegii, dostrzegają, że polskie czy w ogóle zagranicznie brzmiące nazwiska hamują rozwój ich przedsiębiorstw. Jest to związane z tym, że klienci i kontrahenci są mniej ufni względem obcokrajowców. W dodatku trudne w wymowie nazwiska przyczyniają się do częstszych błędów, nawet na fakturach. To z kolei sprawia, że trzeba zachować jeszcze większą czujność podczas księgowania, aby uniknąć sporych problemów.

Z drugiej strony pracownicy, mający częsty kontakt z pacjentami czy klientami, także chętniej decydują się na zmianę nazwiska, gdyż to znacznie wygodniejsze rozwiązanie dla obu stron. Dotyczy to przede wszystkim lekarzy, pielęgniarek, nauczycieli, polityków itd.

Czy polskie nazwiska są gorzej postrzegane w Norwegii?

Pozostaje jeszcze kwestia związana z tym, czy przeprowadzka do Norwegii i zmiana nazwiska idą ze sobą w parze. Absolutnie nikt Cię do tego nie zmusza. Po prostu w wielu sytuacjach taki kompromis może przynieść pewne korzyści, np. szybszy rozwój własnej firmy.

Chcesz dowiedzieć się, czy zjawisko dyskryminacji ze względu na narodowość naprawdę istnieje w Norwegii? Prawda jest taka, że wszystko zależy od miasta i społeczności. Wielu naszych rodaków zdecydowało się na pracę w kraju Wikingów, co nie zawsze wiązało się z pozytywnym odbiorem przez Norwegów. W kraju fiordów Polacy uchodzą za osoby bardzo pracowite, co kłóci się z nieco innym podejściem do pracy przez Norwegów. W efekcie prowadzi to do negatywnego odbioru polskich pracowników, konfliktów czy w skrajnych przypadkach nawet do dyskryminacji. Norwescy pracownicy czują, że ich miejsca pracy są zagrożone i to mocno napędza ich niechęć. Co nie do końca jest prawdą, gdyż od wielu lat norweskie firmy borykają się z deficytem pracowników, a pracodawcy jedynie czekają na doświadczonych i najlepiej wykwalifikowanych obcokrajowców. Norwegowie nie są w stanie samodzielnie zaspokoić własny rynek pracy, dlatego przyjmują do pracy tak wielu Polaków, Litwinów, Rosjan czy Azjatów.

Zmiana nazwiska w Norwegii – krok po kroku

Chcesz zmienić nazwisko? W Norwegii to banalnie proste! Wystarczy zaledwie kilka kliknięć. Jednak zanim zdecydujesz się na ten krok, musisz wiedzieć, że zmiana nazwiska w Norwegii jest możliwa jedynie raz na 10 lat. Zasada nie obowiązuje tylko w niektórych sytuacjach – przejęcia nazwiska małżonka, ale też konkubenta, jeśli związek trwał ponad 2 lata. Nazwisko można przejąć od osoby, z którą masz dziecko. Kolejną sytuacją, której nie dotyczy ta zasada, jest przyjęcie nazwiska rodziców adopcyjnych czy zastępczych.

Oto jak krok po kroku przebiega zmiana nazwiska w Norwegii.

  1. Wypełnij elektroniczny wniosek o zmianie nazwiska, który znajduje się na stronie internetowej Skatteetaten, czyli Urzędu Podatkowego w Norwegii. Alternatywnym rozwiązaniem jest wysyłanie papierowego wniosku do urzędu.
  2. Wpisz nazwisko, jakie chcesz wybrać. Pamiętaj, że nie możesz zdecydować się na słowa, które są przekleństwami, słowami tabu, nazwami leków czy chorób. Nie możliwe jest również wybranie takie samego nazwiska co imię.
  3. Jeśli zmianę nazwiska chce wykonać osoba poniżej 18. roku życia, potrzebna jest też pisemna zgoda rodziców.
  4. Co ciekawe, gdy rodzice chcą zmienić nazwisko swojemu dziecku, które ukończyło już 12. rok życia, to niezbędne będzie dostarczenie do urzędu także pisemnej zgody dziecka na zmianę nazwiska.

I to jedyne formalności, jakie trzeba wykonać, aby móc zmienić nazwisko w Norwegii. Na decyzję Skatteetaten należy trochę poczekać – nawet do 3 tygodni.

Warto wiedzieć też, że w Norwegii występuje również pojęcie „nazwiska chronione”, których nie możesz wybrać bez zgody każdej osoby, która już posiada takie nazwisko. Dotyczy to wszystkich norweskich nazwisk, które posiada mniej niż 200 osób. Ponownie wyjątkiem będzie powiązanie z takim nazwiskiem, np. zawarcie małżeństwa czy adopcja.

- Polecamy -