-9.8 C
Oslo
wtorek, 30 kwietnia, 2024
motty_kredyty norweskie

Norweski rynek pracy – Jakich fachowców brakuje w Norwegii

Chcesz przenieść się do Norwegii, ale nie jesteś pewien, czy ze swoim doświadczeniem i kompetencjami znajdziesz pracę dla siebie? Musisz wiedzieć, że norweski rynek pracy od lat boryka się ze sporym deficytem pracowników. Wielu pracodawców robi co może, aby zachęcić również obcokrajowców do pracy w swojej firmie. Najwyżej cenione są osoby z doświadczeniem, które w Norwegii mogą liczyć na stabilne zatrudnienie i godziwe wynagrodzenie. Sprawdź już teraz, jakich fachowców brakuje w Norwegii do pracy.

Norweski rynek pracy – problem z pracownikami

70 000 pracowników – tyle mniej więcej fachowców brakuje na norweskim rynku pracy. Norwedzy nie są w stanie sami sobie poradzić z tak ogromnym i do tego ciągle rosnącym deficytem. Tym bardziej że zgodnie ze statystykami bezrobocie w Norwegii jest na bardzo niskim poziomie. Dlatego norweski rynek pracy potrzebuje fachowców również z zagranicy – w tym z Polski, Litwy, Białorusi czy z krajów azjatyckich.

Zgodnie ze statystykami NAV największy problem ze znalezieniem pracowników jest w takich miastach jak Møre og Romsdal i Vestland. Jeśli zatem szukasz pracy w Norwegii, zdecyduj się także na inne regiony niż stolica, gdzie konkurencja może być największa, a przez to trudniej będzie otrzymać pracę i oczekiwane wynagrodzenie.

Braki kadrowe wynikają z różnych powodów – wielu specjalistów wyjechało z Norwegii podczas pandemii koronawirusa, norweska gospodarka ciągle się rozrasta, a firmy stale zwiększają swoje możliwości, co staje się niemożliwe bez dodatkowych rąk do pracy. Zgodnie z danymi NAV sytuacja na norweskim rynku pracy od lat nie była na tak złym poziomie. Ostatnio z podobnymi wyzwaniami mierzyli się w trakcie kryzysu finansowego w 2008 roku.

W jakich zawodach brakuje pracowników w Norwegii?

Aż 25% pracodawców w Norwegii ma problem ze znalezieniem pracowników. Norweski NAV, czyli Urząd Pracy i Polityki Socjalnej alarmuje o pilnej potrzebie zatrudnienia specjalistów z takich dziedzin jak:

  • przemysł,
  • opieka zdrowotna,
  • opieka socjalna,
  • IKT, co dotyczy pracowników z branży technologii informatycznych i komunikacyjnych,
  • budowlanka itd.

Jakich fachowców brakuje w Norwegii? Lista z każdym rokiem jest coraz dłuższa. Jednak na ten moment na pewno należy wymienić następujących specjalistów, którzy są szczególnie poszukiwani do pracy w Norwegii:

  • pielęgniarki – dane wskazują na to, że w Norwegii potrzeba prawie 6 tysięcy pielęgniarek,
  • pracownicy do opieki nad osobami starszymi,
  • fachowcy do budowy domów,
  • fachowcy specjalizujący się w budowaniu dróg,
  • wykwalifikowani specjaliści zajmujący się rozwojem technologii,
  • stolarze – w tym przypadku zapotrzebowanie również jest na bardzo wysokim poziomie, gdyż według statystyk w Norwegii brakuje prawie 4 tysiące stolarzy,
  • hydraulicy – tutaj zapotrzebowanie również jest całkiem spore, gdyż norweski rynek pracy potrzebuje aż tysiąc takich fachowców,
  • rzemieślnicy – elektrycy, spawacze i mechanicy,
  • inżynierowie – głównie z takich dziedzin jak chemia, elektronika, inżynieria lądowa i mechanika,
  • pracownicy biurowi – w szczególności managerowie projektów oraz prawnicy,
  • nauczyciele,
  • pracownicy przemysłowi – w Norwegii podobnie jak w Polsce nie brakuje firm przemysłowych i produkcyjnych, ich dynamiczny rozwój jest dziś w dużej mierze uzależniony od tego, czy znajdą się dodatkowe ręce do pracy na takich stanowiskach jak pracownicy produkcji oraz operatorzy maszyn,
  • kierowcy zawodowi – duże zapotrzebowanie notowane jest również w branży transportowej, gdzie poszukiwane są osoby na takich stanowiskach jak kierowcy ciężarówek oraz pracownicy do sektora transportu publicznego,
  • pracownicy z branży budowlanej – w tym przypadku trudno wskazać realne zapotrzebowanie, gdyż z jednej strony w Norwegii od lat jest spory deficyt związany z osobami o takich kompetencjach. Z drugiej strony zapotrzebowanie jest bardzo dynamiczne i w jednym miesiącu osiąga większy poziom, a w drugim znacznie niższy. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu cen za surowce wykorzystywane podczas prac budowlanych. To z kolei związane jest z kryzysem dostaw z Ukrainy spowodowanej wojną oraz kryzysem po pandemii. Dziś szczególnie ważni są pracownicy z branży budowlanej, którzy mają już doświadczenie i kompetencje.

Czego oczekują pracodawcy z Norwegii od swoich pracowników? Wymagania pracodawców

Nie w każdej firmie, ale jednak coraz częściej pracodawcy w Norwegii znacznie przychylniej patrzą na kandydatów na pracowników, którzy mają już doświadczenie zawodowe na podobnym stanowisku. Niekiedy to wymóg konieczny, a innym razem metoda, dzięki której można uzyskać wyższe wynagrodzenie. Jednak doświadczenie to nie jedyny wymóg, jaki stawiany jest przed potencjalnymi pracownikami, którzy zgłaszają się do pracy w Norwegii. W przypadku wielu zawodów ważna jest również znajomość języków obcych. Największe znaczenie ma komunikatywna umiejętność posługiwania się językiem angielskim i norweskim. W przypadku takich zawodów jak lekarz, pielęgniarka czy nauczyciel konieczne jest posługiwanie się językiem norweskim na wyższym poziomie.

- Polecamy -