Jesteś zdecydowany na wyjazd do pracy w Norwegii? To nadal bardzo atrakcyjny kierunek dla Polaków. Szczególnie dla pracowników z branży budowniczej, hotelarskiej czy nawet dla opiekunek osób starszych. Jeszcze zanim zdecydujesz się na wyjazd do kraju fiordów, poznaj wymagania do pracy w Norwegii. Dzięki temu Twój pobyt będzie w pełni legalny, a Ty odpowiednio przygotujesz się do pracy.
Wymagania do pracy w Norwegii – o tym nie możesz zapomnieć!
Poznaj wymagania do pracy w Norwegii, z którymi na pewno zmierzysz się, poszukując zatrudnienia w kraju Fiordów. Po przybyciu musisz zająć się kilkoma najważniejszymi formalnościami, które umożliwią Ci w ogóle podjęcie pracy.
Rejestracja pobytu na policji
Ważnym wymaganiem związanym z pracą w Norwegii jest rejestracja pobytu na miejscowym komisariacie policji. Dokument, który otrzymasz po zarejestrowaniu pobytu, będzie niezbędny do złożenia wniosku o D-nummer lub F-nummer.
Zgłoszenie pobytu przez Polaków na norweskiej policji jest konieczne, ponieważ to obowiązek wszystkich obcokrajowców przebywających w Norwegii na okres dłuższy niż trzy miesiące. Umożliwia to uzyskanie dokumentów, które są niezbędne do podjęcia legalnej pracy w Norwegii. Zgłoszenie pobytu jest ważnym krokiem w kierunku legalizacji statusu obcokrajowca w Norwegii.
Nadanie numeru tymczasowego
Omawiając wymagania do pracy w Norwegii, nie możemy zapomnieć o podstawowym wymogu, jakim jest posiadanie numeru personalnego. W przypadku przyjazdu na okres krótszy niż sześć miesięcy należy złożyć wniosek o nadanie numeru tymczasowego – czyli D-nummer. Jeśli planujesz dłuższy pobyt, musisz ubiegać się o stały numer personalny, czyli tzw. F-nummer.
MOTTY. WIĘKSZA SZANSA NA KREDYT
D-nummer składa się z 11 cyfr, gdzie pierwsze sześć to data urodzenia. Do czego jeszcze potrzebny jest D-nummer? Jest wymagany, aby założyć konto bankowe, zarejestrować samochód lub złożyć zeznanie podatkowe. Pamiętaj, że D-nummer jest numerem tymczasowy i należy go zastąpić przez F-nummer, jeśli zamierzasz zostać i pracować w Norwegii dłużej.
Wnioskowanie o kartę podatkową
Karta podatkowa (Skattekort) jest niezbędna do opłacania podatków i składania zeznań podatkowych w Norwegii. Dostępna dla wszystkich osób, które otrzymały norweski numer personalny – tymczasowy lub stały. Karta zawiera informacje o dochodach osiąganych w Norwegii. Zamówienie karty podatkowej jest bezpłatne. Wniosek można złożyć przez Internet lub osobiście w norweskim urzędzie skarbowym. Wtedy należy wypełnić druk RF-1209.
Założenie konta w norweskim banku
Posiadanie konta bankowego w Norwegii jest bardzo ważne i dotyczy to również obcokrajowców. Dzięki temu możliwe staje się wykonywanie przelewów, płatności i zarządzanie swoimi finansami w bankowości elektronicznej. Aby otworzyć konto, potrzebujesz stałego lub tymczasowego numeru personalnego. Wiele norweskich banków oferuje konta w języku angielskim, co ułatwia komunikację osobom nieznającym norweskiego.
Konto w norweskim banku przyda się, zanim rozpoczniesz pracę. Dlaczego? Wtedy w umowie będzie można wpisać numer bankowy z norweskiego banku, a dzięki temu szybciej otrzymasz wypłatę. Nie musisz też obawiać się dodatkowych opłat, wynikających z przewalutowania wypłaty z koron norweskich na złotówki.
Potwierdzenie swojego wykształcenia lub skorzystanie z automatycznego zatwierdzenia wykształcenia
Wymagania do pracy w Norwegii obejmują też często konieczność potwierdzenia swojego wykształcenia. Dokument ten jest niezbędny do ubiegania się o pracę lub kontynuowania nauki w norweskich szkołach i na uniwersytetach. Jeśli masz dyplom z zagranicznego uniwersytetu, musisz go przetłumaczyć na język norweski lub angielski i przedstawić wraz z innymi dokumentami podczas procesu rekrutacji w pracy.
W niektórych przypadkach norweski system edukacji może automatycznie zatwierdzić wykształcenie. Dotyczy to między innymi dyplomów wyższych uczelni w państwach członkowskich UE, EOG lub w Szwajcarii.
Czy znajomość języka norweskiego jest niezbędna do pracy w Norwegii?
Znajomość języka norweskiego jest bardzo pomocna, jednak nie jest to warunek konieczny do znalezienia pracy w Norwegii. W wielu norweskich firmach pracodawcy z chęcią zatrudniają obcokrajowców. Wtedy bardzo często znajomość języka obcego nie jest wymagana podczas wykonywania obowiązków zawodowych.
Pamiętaj jednak o tym, że znajomość norweskiego języka lub chociaż angielskiego może zwiększyć Twoje szanse na znalezienie zatrudnienia oraz ułatwić codzienne życie w Norwegii. Dlatego też warto rozważyć naukę tego języka jeszcze przed wyjazdem lub skorzystać z kursów językowych dostępnych już na miejscu. Zwróć także uwagę na to, że znajomość języka norweskiego może być wymagana w niektórych sektorach takich jak np. opieka zdrowotna oraz edukacja. Zawody, które wymagają bezpośredniego kontaktu z klientem, również sprawiają, że znajomość norweskiego staje się priorytetem.
Teraz wiesz już, jakie są najważniejsze wymagania do pracy w Norwegii. Gdy zrealizujesz je, będziesz mógł lub mogła rozpocząć legalną pracę w kraju fiordów.